Amióta a WHO világjárvánnyá nyílvánította a koronavírust, azóta irgalmatlan tempóban kezdték el a cégek megszervezni a nagy arányú otthoni munkavégzést. Nem egyszerű hosszú távon home office-ban dolgozni, erről a témáról már sokszor írtunk. De a mostani eset az más, ezért összegyűjtöttünk nektek 7 pontot, ami talán segítséget nyújthat.
- Ha több felnőtt is van a családban, próbáljátok meg összeegyeztetni a munkaidőket, hogy váltva tudjatok figyelni a gyerekekre. Ez persze nem minden esetben kivitelezhető, de a lényeg, hogy legyetek kreatívak, amennyire csak lehet.
- Légy nyílt a vezetőddel. Ha gyermekre kell vigyáznod, akkor jelezd ezt neki, és vázold, hogy milyen nehézségekkel fog ez járni neked. Kérdezd meg, hogy milyen lehetőségek lennének rajta a munkaidő eltolására, kitolására, szakaszosítására. Fontos, hogy legyen egy kész javaslatod, és ne csak arra hivatkozz, hogy neked milyen nehéz most.
- Alakíts ki egy napi rutint, és tartsuk is ehhez magunkat. Ha kell akkor akár írjuk is össze egy órarend szerűen azt, hogy mit és mikor fogunk csinálni. Próbáljuk ezt összeegyeztetni a gyermekek egészséges napi rutnjával is, mint ami az óvodákban/iskolákban is lenne. Persze csak amennyire lehet.
- Ha lehet, úgy osszuk be az időt, hogy amikor mi dolgozunk, és a párunk vigyáz a gyerekekre, akkor ne zavarjanak meg minket. Buta példa, de a kilincsre akasztott nyakkendő is azt jelenti, hogy most nem szabad bemenni oda, vagy kopogni.
- Hagyjunk szabadságot a gyerekeknek. Nyilván nem egy 2 éves kisbabára gondolunk, de ez most egy jó lehetőség arra, hogy a gyerekek önállóságát fejleszteni tudjuk. Megtanulják kiszolgálni magukat, főzni, elintézni ezt-azt. stb.
- Beszéljünk viszonylag sokat a kollégáinkkal. Sokat fog segíteni, ha nem csöndben ülünk. A gyerekek pedig bele fognak kiabálni a hívásba, bele fognak ugrálni a kamerába, stb. Ebben a helyzetben szerintem mindenki megértő lesz, tök mindegy, hogy egy online állásinterjú, vagy egy céges meeting, vagy egy ügyféltalálkozó a téma. Aki ebben most nem megértő, az rossz ember 🙂
- A gyerekekkel együtt tervezzünk be szüneteket, de hagyjunk időt magunknak is. Ebben fontos, hogy a gyerekek is megértők legyenek, amennyire az érettségi szintjük ezt engedi.