Tűzoltó, filmsztár, vadakat terelő juhász? A legtöbb gyerkőc már egészen pici korában határozott elképzeléssel rendelkezik szakmai jövőjéről. Az inspiráló minták természetesen főleg a közvetlen környezetükből érkeznek, és előszeretettel teszik magukévá a szülők foglalkozását, de léteznek általánosan népszerű karrierutak is, amit élete egy pontján szinte minden kicsi előszeretettel űzne.
Számos olyan gyerekjáték áll rendelkezésünkre, amivel segíthetjük a kicsik álmainak kibontakozását, ráadásul ezek a fejlesztő játékok gyerekeknek a szórakozás mellett (a jövőbeni karrierjüktől független) hasznos készségek fejlődését is támogatják.
Lássuk, mik azok a foglalkozások, amikkel valószínűleg a te csemetéd is szívesen azonosul, és milyen fejlesztő játékok segítségével hozhatjuk őket közelebb a gyerekekhez!
Hagyjuk kibontakozni a leendő séfeket!
Hagymás csokitorta, tojáshabos kávé vagy zabkása egy csipetnyi curryvel? Ha nem akarjuk az ifjú szakácsok kreativitását korlátozni, de nem is a vasárnapi ebéden szeretnénk kikísérletezni az újításaikat, egy baba konyha segítségével biztosítsuk nekik a megfelelő terepet a gasztronómiai kalandozásokhoz.
Hajlamosak vagyunk csak kislányokat meglepni háztartási munkákat utánzó játékokkal, pedig a kis konyhában végzett munka minden gyerkőc számára hasznos tapasztalat! Egyrészt a fejlesztő játékok közé tartozik, hiszen észrevétlenül gyakorolják a mérés, adagolás folyamatát, és a finommotorikai készségeiket is fejlesztik, másrészt fokozatosan megtanulják, hogyan gondoskodjanak magukról az otthonukban.
És ki tudja, melyik lelkes szakács válik a valóságban is a főzés szerelmesévé!
Hadd eresszék ki a hangjukat a fiatal zenészek!
Bár először rendszertelen püfölésnek és sípolásnak tűnhet, ha a kisgyermekünk kezébe zenélő játék vagy kifejezetten hangszer akad, a hangokkal való kísérletezés a harmonikus akkordok megtalálása nélkül is jótékonyan hat a gyerekek hallásának fejlődésére.
És ne feledjük azt sem, hogy a zenei és a matematikai, logikai készségek nagyon közel állnak egymáshoz! Ezért nem lőhetünk mellé, ha a babák részére beszerzünk például egy játék zongorát, a nagyobbacskákat pedig egy gyerek szintetizátor dallamaival varázsoljuk el.
Szirénázó, száguldó, villogó, billenő: jöhet minden, ami autós!
Kétségtelen, hogy a picik szívében generációtól függetlenül a kukásautó titokzatos bája áll az első helyen, ha kedvenc szakmáról van szó. Ezért minden gyerekszoba elengedhetetlen kelléke egy műanyag kukásautó, ami mellett természetesen parkolnia kell egy tűzoltó-, mentő- és rendőrautónak is!
Amikor elképzeljük, hogy ezeket a fontos hivatásokat űzzük, könnyedén megtaníthatunk a gyerekeknek biztonsági és környezetvédelmi alapszabályokat. Mint például, hogy a szemetet a kukába dobjuk, hogy nem szaladunk át az úttesten, nem játszunk a gyufával, vagy hogy ha valaki rosszul van, azonnal szólunk egy felnőttnek!
Doktornéni, a fájó hasú plüssök megmentője!
A gyerekek doktornénitől, doktorbácsitól való félelmét segíthetjük feldolgozni a szerepjátékon keresztül. Legyen a gyerkőc a kedves egészségügyi dolgozó, aki a lázas, fájó hasú, vagy védőoltásra várakozó plüssállatokat megnyugtatja és meggyógyítja. Egy játék orvosi készlettel ráadásul a vizsgálatok során leggyakrabban használt eszközökkel is megismerkedhetünk.
Játsszunk óvónéniset a napi élmények feldolgozásához!
Természetesen kihagyhatatlan foglalkozás a csemeténk napjait is bearanyozó jószívű óvónéni vagy óvóbácsi. Ez a szerepjáték ráadásul több szempontból is hasznos lehet a kicsik értelmi és érzelmi fejlődése szempontjából: ha éppen most készülünk az ovis életre, eljátszhatjuk előre az első napunkat.
Foglalkozhatunk a félelmekkel, kétségekkel, elképzelhetjük, hogyan fogadnak majd minket, mi fog történni a nap folyamán, és hogyan érünk haza anyával, apával biztonságban. Ha pedig már bátor ovisok vagyunk, feldolgozhatjuk a történéseket, a jó és kevésbé jó élményeket egyaránt. A játékhoz pedig mindössze néhány plüssre vagy babára van szükségünk!