Mindenki hallott már (vagy tapasztalt) horror sztorikat a gyakornokságról. A legendák a kávéfőzésről meg az iratok pakolgatásáról, ami nem ad igazi tapasztalatot. Vannak ilyenek is, de tapasztalatból mondhatom, hogy azért sok cégnél nagyon erős és jó alapokat adó gyakornoki programok vannak. A lényeg, hogy amikor ilyet választunk magunknak, akkor előtte érdemes alaposan utánanézni, hogy valójában mit is takar az a gyakornoki pozíció.
Mindenképp alaposan nézzük át a pozíció leírását. Ha nagyon szűkszavú, vagy túl általánosan van fogalmazva, az már egy intő jel lehet. De ha van rá módunk, akkor kérjünk telefonos felvilágosítást. Nézzük meg a cég főállású hirdetéseit is, és ha a gyakornoki hirdetés bénábban van szerkesztve, vagy nem annyira részletes, akkor legyünk óvatosak, mert lehet, hogy a vállalati kultúrában nincsenek nagyon megbecsülve a gyakornokok.
Ha hiányzik a feladatok pontos leírása, a pozíció célja, nem elég megfogható a dolog, és nem igazán fogalmazzák meg azt sem, hogy ki az ideális jelölt, kinek ajánlják, akkor az már „piros zászló”.
Ha eljutunk egy interjúra, akkor kevés időnk lesz megmutatni magunk, és az összes kérdést tisztázni. Írok pár példát, ami segíthet:
- Volt-e már korábban ilyen gyakornokotok, vagy ez egy teljesen új pozíció?
- Mi a gyakornoki program pontos struktúrája?
- Hogyan, mivel méritek a gyakornok munkáját, milyen terveket, célokat kell teljesíteni?
- Milyen csapatot kell majd támogatnom, és milyen tapasztalatai voltak a csapatnak a korábbi gyakornokokkal kapcsolatban?
- Milyen arányban tudnak a gyakornokok nálatok maradni főállásban?
- Ha mondjuk egy hat hónapos gyakornoki programot nézünk, akkor a hat hónap letelte után milyen kimenetele lehet a történetnek?
- Milyen módon támogatjátok a gyakornok betaunlását?
- Vannak-e lehetőségek egyéb képzéseken, tréningenek, oktatásokon részt venni?
- Mekkora felelőséget fogok tudni elérni mondjuk 3 hónapon belül, mi az, amit rá mertek bízni egy gyakornokra?