Az egyik korábbi cikkünkben kifejezetten a pályakezdő önéletrajzhoz írtunk hasznos tippeket. Bár a motivációs levél kezd kimenni a divatból, egy pályakezdőnek azonban mégis megfordíthatja az álláskeresését, és sok helyen ilyen pozíciókra kérik is. Mit érdemes bele írni, és hogyan?
- Mondjuk el nekik, hogy kik vagyunk. Ez csak egy rövid egyszerű összefoglalás / felütés, ami tényleg arról szól, hogy kik vagyunk mi, és miért jelentkezünk.
- Emeljük ki, hogy miért pont ez a cég. Sokan ömlesztve küldik a jelentkezéseket mindenhova. Azonban ha kifejtjük, hogy miért pont ennél a cégnél szeretnénk dolgozni (és valami konkrétumot írunk hozzá, akkor az sokat lendíthet.
- Jó, ha a hirdetés alapján újra leírjuk, hogy mik a cég igényei, problémái, amire megoldást keresnek a felvételünkkel. És ezekre a problémákra kell, hogy megoldást nyújtó legyen az önéletrajzunk és a motivációs levelünk is.
- Demonstráljuk az értékünket, ne csak elmondjuk. Ne azt mondjuk, hogy miért vagyunk jók valamiben, hanem mutassuk be pontosan, hogy ezt mire alapozzuk. (pl. egy sulis projekt vagy gyakornoki munka útján)
- Folyamatosan utaljunk/csatoljunk vissza valahogy a céghez, ahova pályázunk. Erősítsük meg, hogy nem csak rólunk szól a levél, hanem „kettőnről”, tehát a cégről és a munkavállalóról is. Ehhez pedig ki kell emelni a céget többször.