HR-esként rengeteg önéletrajzot nézünk meg nap mint nap. A „felnőttek” is gyakran unalmas anyagokat raknak össze, de a pályakezdők / egyetmisták helyzete még rosszabb, hiszen nem tudják munkatapasztalattal teletömni. Nekik pláne fontos, hogy valamivel kitűnjenek a tömegből. Ehhez olvashattok itt ött tippet.
- Brainstormingoljunk. Használjuk vezérfonalként azt a gyakornoki hirdetést, amire jelentkezni szeretnénk. Ennek mentén nézzük végig, hogy mik vannak benne összefoglalva. Így könnyebben tudjuk összegyűjteni azokat a részeket, amiket valóban érdemes bele írnunk az önéletrajzunkba. Nyivlán bele kell írni a sulit, de az abban végzett projektmunkákat, egyéb tevékenységeket, önkéntskedést, bármit bele írhatunk. Legyen egy „mester-lista”, amiben minden benne van, és ebből a listából húzzuk ki azokat, amik az adott pozícióhoz nem kellenek.
- Bontsuk megfelelő szekciókra a CV-t. NEm kell túlbonyolítani, és célszerű az oktatással kezdeni. Ezt kiegészíthetjük díjakkal, veresenyeredményekkel, stb. Utána ha van, írjuk be a munkatapasztalatunkat is. Aztán jöhet egy egyéb tevékenységekről szóló rész is. A végén pedig szerintem érdemes kibontani kicsit az érdeklődési kört is, mert az nagyon jó pont ha látják, hogy van valamilyen elképzelésünk a pályánkról.
- Figyeljünk a sorrendiségre, a visszafelé haladó kronológia szerintem még mindig tök jó 🙂 És ha már elhagytuk a felsőoktatásban a második félévünket, akkor ne írjuk be a középiskolát, kivéve akkor ha vaklami oknál fogva ez nagyon releváns.
- Tegyük össze az információkat egybe. Nézzük meg, hogy mennyire vág egybe a valósággal és az adott álláshirdetéssel a tartalom. Mit közvetít a mondanivaló? Mit gondol valaki, ha a kezébe adjuk? Mennyire értelmezhető, hogy mi történt velünk?
- Szerkesszük és formázzuk meg az önéletrajzot. Férjen bele egy oldalba. Legyen szellős, könnyen olvasható, esztétikus. Nem kell túl dizájnolni, és nem kell teleírni hülyeségekkel. Főleg a szokásos lufikkal sem. És könyörgöm, hagyjátok ki azt, hogy grafikonokon / diagramokon ábrázoljátok, hogy mennyire tudtok kommunikálni vagy szöveget szerkeszteni 🙂