Mindig sarkalatos pontja egy nő életében a gyermekvállalás. Nem csak egészségügyi/családi szempontból, de a karrier/munkavállalás kérdéskörében is. De a munkáltató sincs egyébként egyszerű helyzetben ilyenkor. Mit tehetnek a vezetők annak érdekében, hogy egy ilyen helyzetből a legtöbbet hozzák ki?
- Egyeztessenek a HR-el. Mindenképp tudni kell, hogy egyrészt mik az éppen hatályos jogszabályok, másrészt mik a cégnél az egyéb ide kapcsolódó policy-k. Legyünk felkészülve az ilyen helyzetre, és azt is vegyük figyelembe, hogy egy ilyen munkavállalónak milyen igényei lehetnek. Higgyük el, nagyon meg tudja hálálni egy alkalmazott, ha ilyenkor jól bánik vele a cég, és rugalmasak.
- Legyünk ott a visszatérésük első napján. Vezetőként nekünk ez csak egy ugyanolyan munkanap mint a többi, de higgyük el, nekik sokat jelent, mert fontosnak érzik majd magukat.
- Visszaszokási terv. Jobb kifejezés híján, egyezzünk meg a visszatérő kismamával abban, hogy az első 3 hónapban miben tudunk segíteni neki. Ne terheljük le egyből sok feladattal, nagy feladaton van túl így is. Akár írásba vetve is megállapodhatunk egy átmeneti folyamatban, ahol folyamatosan, apránként szoktatjuk vissza a munkavégzéshez.
- Rugalmas munkarend. Egy anyukának (és egy apukának is) értelemszerűen megváltozik a napi rutin, ha egy gyerkőc is bejön a képbe. Jó ha tudunk rugalmasak lenni a munka kezdését és befejezését illetően. Nyilván.
- Kössük őket össze más hasonló helyzetben levőkkel. Egy nagy cégnél előfordulhat, hogy egyszerre többen is vannak ilyen helyzetben. A közösségélményre jól lehet építeni, ezért ha bármilyen közös projekt, feladat, vagy akár csak valami kis rendezvény kapcsán össze tudjuk őket „kovácsolni” az nagyon sokat segíthet.
- Hosszútávú célok. Ezekről mindenképp beszéljünk velük. Persze ez minden motiváció alapja minden embernél, de ilyenkor különösen nagy szerepe van.