Az első három hónap nagyon fontos egy új munkahelyen. Nem csak azért, mert ez az időszak jelenti általában a próbaidőt, de meghatározza a hosszabb távon rólunk kialakult, és az általunk a munkahelyről is kialakított véleményt. Ehhez azonban elengedhetetlen az, hogy kérjünk, és adjunk is visszajelzéseket, minden fontos kérdés tekintetében.
Mikor kérjünk?
Az első időszakban fontos, hogy adjunk kellő időt a vezetőnek és a kollégáknak arra, hogy valamilyen képet, véleményt tudjanak formálni rólunk. De közben azt is erősíteni kell bennük, hogy a hatékony visszajelzés adás segíteni fog minket a beilleszkedésben, és végső soron úgy hamarabb válunk hatékonyabb/produktívabb munkavállalóvá. Az első héten még ne erőltessük, de azért 2-3-4 hét elteltével érdemes lehet leülni a vezetővel, és átbeszélni a dolgokat.
Hogyan kérjünk?
Ne szólítsuk le a vezetőt a mosdóban vagy ebéd közben ezzel a dologgal. Írjunk neki egy e-mailt, vagy egy műszak végi megbeszélés után menjünk oda hozzá, és egyeztessünk vele diszkréten, hogy mikor lenne 10 perce erre a dologra. Jelezzük neki, hogy miért fontos ez, mit szeretnénk pontosan megbeszélni. Készítsük fel, így ő is át tudja gondolni a mondanivalóját előre.
Mit kérdezzünk?
Van néhány elég konkrét kérdés, amit nyugodt szívvel feltehetünk. A teljesség igénye nélkül:
- Hogyan látja a beilleszkedésünket a csapatba?
- Elégedett-e a munkánk minőségével?
- Megfelelően vettük-e fel a munkatempót?
- Szükséges lenne-e valamin változtatni?
- Mit gondol, miben kellene még fejlődnie, mire érdemes fókuszálni?
De egész nyugodtan megfogalmazhatjuk mi is azt, hogy mik lennének az elvárásaink.
- Szükségünk lenne egy kicsit több mentorálásra.
- Szükségünk lenne a munkánk hatékonyabb elvégzéséhez XY eszközre/infóra/adatra.
- Szeretnénk, ha az első pár hétben többször beszélhetnénk a vezetővel a haladásunkról.
- Szeretnénk elmondani, hogy XY dolog nehezen megy számunkra, és ehhez támogatást kérnénk.