Quarter-life crysis, avagy az életük egynedénél járók krízishelyzete
Kinek hamarabb, kinek később eljön az életében egy bizonyos pont, amikor az iskolai tanulmányait befejezi, és át kell kerülnie a munka világába. Az angol szakirodalomban „Quarter-life crysis-ként” ismert életszakasz mindenki életében eljön, ám mindenki másképpen éli ezt meg.
Ennek a rövid bejegyzésnek csupán annyi a célja, hogy felkészítse a fiatalokat arra, hogy még a legideálisabbnak tűnő életút során sem egyszerű feladat az iskolapadból a munkaerő-piacra kerülni.
Sokak küzdenek az álláskereséssel tanulmányaik befejezése után. Vagy a tapasztalata hiánya, vagy a lakókörnyezetük gazdasági, szociológiai jellemzői miatt, akár személyes tulajdonságok, hátrányos helyzet miatt, de ezer más okból kifolyólag is nehézkes a pályakezdők élete.
Ám amennyiben olyan szerencsés helyzetben vagyunk, hogy egyből sikerül elhelyezkednünk, vagy egy családi vállalkozásba kerülünk, akkor sem jelenti azt, hogy a munkába állás folyamata egyszerű lesz.
Gyakran kerülünk kényszerhelyzetbe, nem megfelelő az első állásunk, nem érezzük jól magunkat benne, esetleg a beilleszkedés esik nehezünkre… Ez is kiválthatja ezt a lelki krízisállapotot.
Számtalan ok nehezítheti szakmai pályafutásunk elkezdését, és valószínűleg senkinek nem megy zökkenőmentesen.
Mit tehetünk?
Ezt a problémát gyakorlatilag nem lehet kikerülni. Nem is ez a cél, hanem pusztán annyi, hogy fel legyünk készülve, és megfelelően tudjuk kezelni az elénk álló akadályokat.
A legjobb dolog, amit tehetünk, hogy rugalmasak vagyunk minden tekintetben. Legyünk hajlandóak költözni, munkahelyet váltani, legyünk barátságosak az új kollégákkal, merjünk belevágni új dolgokba is, és ha nem találjuk a helyünket az első munkahelyünkön. Éljünk a lehetőségekkel, legyünk nyitottak minden és mindenki felé, előbb-utóbb sikerül majd megtalálni álmaink állását (de legalábbis a megfelelőt)
Ha megfogadod ezt a néhány alapvető tanácsot, talán te is könnyebben mész át ezen az átmeneti időszakon, és hamar elhagyod a „Quarter-life crysis” állapotot!