Bizony eljön az az idő, amikor már annyira rutinból csináljuk a munkánkat, hogy teljesen unalmasnak érezzük. Ebbe bele lehet fásulni, és kiégéshez vezethet. Felsorolunk most hét jelet, ami erre utal.
- Nehéz bármitől is lázba jönnünk. Az unatkozó, esetleg depressziós emberek máshogy fogják fel az őket körülvevő világot. A legjobb házibuliban a legpörgősebb számtól sem jön meg a bulizhatnékuk… Ha ilyen állapotban vagyunk, az olyan mintha egy lenémított világban élnénk. Mindent csak fekete-fehérben látunk, és nem vesszük észre az érdekes színeket. De ez nem a környezet hibája, egyszerűen csak mi értékeljük ilyenkor máshogy a dolgokat.
- Mindig a múlton rágódunk. Mindenkire rátör néha a nosztalgia. Szeretünk elmélázni a régi, kellemes emlékeken. De ha ezek a múltbéli emlékek a jelen pozitív élményeit helyettesítik, az egy jele annak, hogy valami olyan állapotban vagyunk ragadva, amiben nem szeretnénk.
- Az egészségünk és jóllétünk nem prioritás. Magyarul: elhagyjuk magunkat. Abbahagyjuk az edzést, mert nem érdekel. Nem foglalkozunk annyira a külsőnkkel, mert nem érdekel. Nem táplálkozunk normálisan, mert nem érdekel a diéta. Visszaszokunk a cigire, mert nem érdekel. Na ez az unatkozás és kiégés jele.
- Minden nap egy alternatív valóságról álmodozunk. Néha tök jó csak úgy álmodozni. Néha el is kell vonatkoztatni a jelen nehézségeitől. Lehet ez a kollégákkal való beszélgetés, zenehallgatás közbeni álmodozás, hétvégi lustálkodás közben. Nincs ezzel gond. De ha folyamatosan ezt érezzük, az sem jó. Szabotálhatja a hosszú távú céljainkat, ha mindig másról álmodozunk.
- Semminek nem látjuk értelmét, amit csinálunk. A pénz önmagában nem elég motiváló erő. Kell valami olyan motiváció is, amivel azonosulni tudunk. Látjuk értelmét annak, amit csinálunk? Tudunk vele értéket teremteni? Ezt kell tisztázni magunkban.
- Gyakran érezzük rosszul magunkat. A stresszes munka, de az unalmas munka is kiválthatja ezt. Annyira bele lehet fásulni a munkába, hogy már az egészségünk is rámegy. Fáj a hasunk, a hátunk, a fejünk, stb…. Írtunk már cikket a kiégés egészségügyi hatásairól, javasoljuk azt a cikket is.
- Azt hisszük, nincs megoldás. Úgy könnyű beleragadni egy helyzetbe, hogy ha elhitetjük magunkkal, hogy nincs mit csinálni, nincs más lehetőség. Mindig van!