Németország többszáz eurót költ majd fegyverkezésre, s az elemzők szerint ez valamilyen mértékben jó lesz a magyar gazdaságnak is, így közvetve a munkaerőpiaci helyzet javulni fog.
Németország gigantikus fegyverkezésbe kezd, Orbán Viktor szerint ez pedig a magyar gazdaságot is azonnal felpörgeti majd. A megkérdezett elemzők is úgy vélik, a német fegyveripari fejlesztések valamelyest élénkíthetik a magyar exportot. Bár a közös európai védelem erősítésébe Magyarország is beleegyezett a rendkívüli EU-csúcson, Ukrajna támogatását egyedüliként megvétózta; biztonságpolitikai kérdésekben pedig egyhangú döntés szükséges. „A háború folytatásáról nem jöhetett létre határozat. Az, hogy 26-an kiadtak egy politikai nyilatkozatot, semmifajta jogi jelentőséggel nem bír, ez egy politikai vélemény” – nyilatkozta híradónknak Szijjártó Péter.
Gyarmati István biztonságpolitikai szakértő úgy látja, ha jogi kötőereje nincs is a nyilatkozatnak, amit Magyarország kivételével minden uniós tagállam aláírt, gazdasági jelentőségét nehéz lenne megkérdőjelezni. „Annyi relevanciája van, hogy mindenki végre fogja hajtani. Ki fognak adni több száz milliárd eurót ezzel megsegítve Ukrajnát, ennyi relevanciája van. Jogi relevanciája ebben az értelemben valóban nincsen, de a pénz oda fog menni” – értékelte Gyarmati.
Az EU-csúcs másik fő kérdése Európa védelmének megerősítése, és az erre szánt kiadások növelése volt. Ezt már Magyarország is megszavazta. Friedrich Merz leendő német kancellár a héten bejelentette, hogy Németország 800 milliárd eurót fog költeni hadiipari és infrastruktúra fejlesztésére. Orbán Viktor egy szombati konferencián arról beszélt, hogy a német költekezés szinte azonnal megjelenik a magyar gazdaságban, és növeli annak teljesítményét. „Hogy rövidtávon jó lesz-e, azt meg tudom mondani. Rövid távon nagyon-nagyon jó lesz. Ennél jobb hír rövid távon a magyar gazdaság számára nem is lehetne” – mondta a miniszterelnök.
A Gránit Alapkezelő elemzője, Regős Gábor azt mondta, a német gazdaság visszaesésének egyik oka az adósságfék szabály, ami alapján az államkincstár hiánya alig haladhatja meg a nullát. A német parlament viszont döntött a szabály átalakításáról, ez teszi majd lehetővé, a több száz milliárd eurós hadiipari kiadásokat. ”Az alacsony külső keresletet a többi ország is megérezte, ezért számítunk arra, hogy ha ez az adósságfék szabály eltörlésre vagy feloldásra kerül, akkor növekszik a német külső kereslet, és ez egy kicsit nekünk is jó lesz, mert többet tudunk oda exportálni.
Persze az, hogy ez pont hadi kiadások által valósul meg, az nem feltétlenül annyira jó” – vélte Regős. Németh Dávid, a K&H Bank elemzője szerint árnyalja a képet, hogy Európa a hadiipar terén importra szorul. Az elemző ugyanakkor hozzátette: ha az európai gyártók több terméket állítanak elő, azzal munkahelyeket teremtenek, ami élénkíti a fogyasztást, ez pedig visszahat a magyar gazdaságra.
Forrás: atv.hu