Stabilizálódott a munkavállalók hangulata

Munkavállalók hangulata

Egy felmérés szerint bizakodóbbak a munkavállalók, de nagy százalékuknak nincs elég tartaléka egy esetleges válságos, munkanélküli időszak átvészelésére.

Az elmúlt időszakban tapasztalt jelentős áremelkedések egyelőre nem befolyásolták a munkaerőpiaci folyamatokat, a magyar munkavállalók érzékelhetően optimistábban ítélik meg az egzisztenciális helyzetüket, mint három vagy hat hónappal korábban – közölte az MTI-vel a BNP Paribas Cardif biztosító cég a Mediánnal közös munkaerőpiaci kutatásának eredményeit. Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója a közleményben kifejtette: az elmúlt három-hat hónapban némi javulás mellett alapvetően stabilizálódott a munkavállalók hangulata, ami annak is köszönhető, hogy ebben az időszakban érdemben nem változott a munkanélküliségi ráta.

Sokan legfeljebb háróm hónapot tudnának átvészelni

A felmérés alapján képzett BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Index 75 ponton állt az első negyedévben, ami az előző negyedévhez képest nem változott, míg az előző év azonos időszakához viszonyítva 3 ponttal esett. A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók 44 százalékának a háztartása legfeljebb három hónapot tudna átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, ami az előző negyedévhez képest 4 százalékpontos, a bázisidőszakhoz viszonyítva 3 százalékpontos csökkenés. A válaszadók 31 százaléka ennél hosszabb, 4 hónap és egy év közötti időszakot is át tudna vészelni, ami a tavalyi első negyedévhez képest 5 százalékpontos emelkedést mutat.

Legtöbben úgy gondolják a jelenlegi munkahelyük még 5 évig biztosan megmarad

Minden ötödik dolgozó (21 százalék) jelezte, hogy egy évet is képes lenne átvészelni ilyen esetben. A megkérdezettek 73 százaléka úgy vélte, hogy a cég, ahol dolgozik még több mint öt évig biztosan megmarad. Mindez éves összevetésben 2 százalékpontos esés, az előző negyedévhez képest viszont 2 százalékpontos emelkedést jelent. Azzal kapcsolatban azonban kevésbé optimisták a válaszadók, hogy állásuk elvesztése vagy felmondás esetén milyen könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Ez a részmutató 62 ponton állt, ami az előző negyedévhez képest 1 pontos emelkedést, az egy évvel korábbi bázisidőszakhoz viszonyítva 1 pontos csökkenést jelent.

Forrás: haszon.hu

További cikkek