A munkaerőpicon kiemelten fontos, hogy kellő információk birtokában legyenek a munkavállalók. A tapasztalatok szerint komoly segítséget jelent a szakszerű orientálás.
A pályatanácsadás nem csupán az egyén boldogulását segíti, hanem a gazdaság rugalmasságát és fenntarthatóságát is támogatja. A jó pályaválasztás csökkenti a munkanélküliséget, javítja a munkaerőpiac működését és hozzájárul a társadalmi stabilitáshoz. A pályatanácsadás társadalmi hatásait és gazdasági jelentőségeit vitatták meg a szakértők a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztálya, a Közgazdasági Szemle folyóirat és a Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztálya közös rendezvényén.
A pályatanácsadás elsődleges gazdasági haszna abban rejlik, hogy növeli a munkaerőpiaci részvételt, csökkenti a munkanélküliség mértékét és időtartamát, valamint bővíti a lakosság készség- és tudásbázisát. A jól működő pályaorientáció emellett mérsékelheti a munkaerőpiacot érő sokkhatásokat, különösen azokat, amelyek a nem megfelelő munkaközvetítésből vagy hiányos pályainformációkból erednek.
A pályaorientáció egy olyan összefüggő folyamat, amely lehetőséget ad arra, hogy az emberek életük bármely szakaszában felismerjék képességeiket, érdeklődési körüket és kompetenciáikat. Ezáltal tudatosabban irányíthatják életútjukat a tanulás, a munka és más, fejlődést szolgáló tevékenységek során. -idézte az Európai Tanács pályatanácsadásról alkotott definícióját Borbély-Pecze Tibor Bors, az MPT alelnöke, az MPT Pályaorientációs Szakosztályának elnöke.
Milyen területeken hozhat eredményeket a pályatanácsadás?
- A pályaorientáció társadalmi szempontból is kiemelt jelentőségű, mert segíti a hátrányos helyzetűek, valamint a tartósan munkanélküliek integrációját, támogatja az aktív idősödést, és csökkenti a szegénység kockázatát.
- Az oktatás területén a jól működő pályaorientáció csökkenti a lemorzsolódást, segíti a képzések sikeres befejezését, és elősegíti az elhelyezkedést a tanult szakmákban.
- Hosszabb távon növeli az alkalmazkodóképességet, az átképezhetőséget, és hozzájárul az élethosszig tartó tanulás kultúrájához.
- A megfelelő karrierút választása javítja az álláskeresés hatékonyságát is, csökkenti a munkanélküliség időtartamát, és támogatja a munkahelymegtartást.
- A motiváltabb munkavállalók teljesítménye és elköteleződése is emelkedik.
- Emellett a pályaorientáció elősegíti a munkahelyi tanulást, a munkaerőpiaci átmenetek kezelését és a termelékenység növekedését is.
Egy jól informált, rugalmas és alkalmazkodó munkaerő hatékonyabban reagál a piaci változásokra. A pályaorientáció így a foglalkoztatási szint emelésével és a strukturális munkaerőhiány enyhítésével hozzájárul a gazdaság dinamizmusához. -emelte ki a pályaorientáció gazdasági hatásait Borbély-Pecze Tibor Bors. A modern munkapiac folyamatos mozgásban van. Ezért az iskola-munka, ágazatváltás vagy pályamódosítás során elengedhetetlen az alkalmazkodás képessége. 2023-ban az EU-ban a munkával töltött évek száma 36,9 év volt, míg a cégek átlagos életciklusa csupán 12–20 év, így egyre gyakrabban találkozhatunk a horizontális karrier átmenetek kérdésével. A pályatanácsadás gazdasági hasznairól szóló teljes rendezvényt az alábbi linken tekintheti meg.
Forrás: novekedes.hu