Vannak, akik riogatnak a mesterséges intelligenciával, míg más szakemberek a pozitív oldalát emelik ki. Amerikában úgy vélik, elsősorban a pályakezdők tarthatnak attól, hogy nem lesz munkájuk.
Az AI a közeljövőben jelentős változásokat hozhat a munkaerőpiacon. A szakember úgy látja, hogy az Egyesült Államokban a kezdő fehérgalléros állások akár felét is megszüntetheti az AI az elkövetkező öt évben, aminek következtében a munkanélküliségi ráta 10-20 százalékra emelkedhet a jelenlegi 4 százalék körüli szintről- írja a 444.hu. Amodei a San Franciscó-i irodájában adott interjút az Axios nevű amerikai lapnak. Elmondta, hogy a technológiai, pénzügyi, jogi, tanácsadói és más hasonló területeken különösen a pályakezdők lehetnek veszélyben. Szerinte az AI-val foglalkozó vállalatoknak és a kormánynak is ideje lenne komolyan venni ezt a problémát.
„A legtöbben nem is tudják, hogy ez hamarosan megtörténik. Őrültségnek hangzik, és egyszerűen nem hiszik el” – fogalmazott Amodei, aki úgy véli, hogy sokan még mindig nem látják a közelgő változások súlyát. A törvényhozók szerinte vagy nem értik, vagy nem akarják elhinni, hogy a gyors automatizálás társadalmi feszültségeket okozhat, a cégek vezetői pedig nem mernek nyíltan beszélni róla. Steve Bannon, Donald Trump korábbi tanácsadója szerint az AI miatt bekövetkező állásvesztések központi szerepet kaphatnak a 2028-as amerikai elnökválasztási kampányban. Úgy fogalmazott: „Szerintem senki sem veszi igazán figyelembe, hogy az adminisztratív, menedzseri és technikai pályakezdő állások, amik az ember húszas éveiben különösen fontosak, gyakorlatilag el fognak tűnni.”
Nyilvánosan beszélnek az aggodalmakról
Amodei nemrég mutatta be cége legújabb fejlesztéseit, amelyek már szinte emberi szinten képesek programozni. Azt mondta, ezek a modellek akár rendkívül pozitív, akár negatív hatásokat is kiválthatnak. Példaként említette, hogy „a rák gyógyítható, a gazdaság évi 10 százalékkal nő, a költségvetés egyensúlyba kerül – és az emberek 20 százalékának nincs munkája”. A szakember szerint eddig főleg csak zárt körben osztották meg aggodalmaikat az AI-val foglalkozó vezetők, de most már ő is fontosnak tartotta, hogy nyilvánosan beszéljen a témáról. Úgy fogalmazott: „Nekünk, akik ezt a technológiát fejlesztjük, kötelességünk őszintének lenni azzal kapcsolatban, ami közeleg. Szerintem ez még nincs rajta az emberek radarján.”
Elmondása szerint sokan kételkednek abban, hogy tényleg ekkora hatása lehet az AI-nak. „Aggódnotok kellene amiatt, hogy hová tart ez a technológia, amit építünk”, amire szerinte gyakran az a válasz, hogy „nem hiszünk nektek. Csak túlreagáljátok.” Erre pedig azt kérdezi: „És mi van, ha nekünk van igazunk?” Amodei és más szakemberek szerint az irodai állások tömeges megszűnése is látható már: Az OpenAI, a Google, az Anthropic és más nagy AI-cégek folyamatosan fejlesztik nyelvi modelljeiket, amelyek egyre több feladatban utolérik vagy túlszárnyalják az emberi teljesítményt. Ez már történik, és egyre gyorsabban.
Az amerikai kormány nem tesz lépéseket
Az amerikai kormány alig mond valamit. Sem az elnöki adminisztráció, sem a kongresszus nem szabályozza az AI-t, és nem figyelmezteti a lakosságot. Az amerikaiak többsége nem is tudja, hogy az AI mekkora erőt képvisel, és milyen veszélyt jelent az állásukra. Aztán szinte egyik napról a másikra az üzleti vezetők felismerik, mennyit takaríthatnak meg, ha emberek helyett AI-t használnak – és ezt tömegesen meg is teszik. Nem hirdetnek új állásokat, nem pótolják a kilépőket, és lecserélik a dolgozókat AI-ra vagy más automatizált megoldásokra. A lakosság pedig majd csak akkor veszi ezt észre, amikor már késő – figyelmeztetnek.
Amodei korábbi főnöke, az OpenAI vezérigazgatója, Sam Altman, óvatos derűlátást képvisel, a technológiai fejlődés történetéből kiindulva. „Ha egy régi lámpagyújtó látná a mai világot” – írta Altman korábban – „el sem hinné, mennyi jólét veszi körül”. De a legtöbb dolgozó még mindig csak okos keresőmotorként vagy fáradhatatlan kutatóként tekint a chatbotokra. Pedig ezek fantasztikusak összefoglalásban, ötletelésben, dokumentumok olvasásában, jogi szerződések ellenőrzésében, vagy akár orvosi tünetek elemzésében is. Tudjuk, hogy ez ijesztő, és mintha sci-fi lenne.
De megdöbbentő, mennyire kevesen foglalkoznak a szuperintelligens rendszerek előnyeivel és veszélyeivel. Az Anthropic kutatása szerint most még főleg kiegészítőként használják az AI-t, ami segít a munkában. Ez hasznos lehet dolgozónak és cégnek is: a dolgozó a fontos feladatokra koncentrálhat, miközben az AI elvégzi az ismétlődő munkát. A valóság viszont az, hogy a cégek egyre inkább az automatizálás felé fognak elmozdulni – vagyis az AI már nem segíti, hanem elvégzi a munkát. „Ez nagyon rövid időn belül bekövetkezik – akár néhány év alatt” – mondta Amodei.
Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu