Jönnek vissza a szállodai szakemberek

Trendforduló várható a magyarországi turizmus munkaerőpiacán. A GDP 13 százalékát termelő ágazatban megindult a jobb megélhetés reményében korábban külföldre vándorolt szakemberek visszaáramlása a hazai piac­ra – jelezte a Magyar Nemzetnek Hülvely István. A szakember több szakmai szervezet képviselőjeként, illetve a legnagyobb belföldi hotellánc vezetőjeként lát biztató jeleket arra, hogy konszolidálódhat a kiszolgáltatott helyzet, mivel a bérek mára nyugati viszonylatban is versenyképesebbek.

A fővárosnak az év végén rengeteg külföldit kell kiszolgálnia, és vidéken is óriási az igény arra az ünnepek alatt, hogy a belföldi vendégforgalmat biztosítsák megfelelő munkaerővel. Még mindig több ezer dolgozó hiányzik a cégeknél, ám ez az egyébként rekordforgalmú téli szezonra készülve nem okoz akkora problémát a magyarországi turizmusban, mint a nyári főidényben. A kifejezetten munkaerőhiányos szektorban télen kevesebb szezonális cég van a piacon, és az élménylehetőségekből is több kínálkozik a nyáron, ezért a munkaadók a meglévő állománnyal az év végén könnyebben kalkulálhatnak. Erről beszélt a Magyar Nemzetnek Hülvely István, aki a Hunguest Hotels vezetése mellett a turizmus-vendéglátás ágazati párbeszédbizottság társelnöke, a munkaadókat tömörítő Vimosz alelnöke, a szállodaszövetség választmányának és ügyvezetésének tagja és a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítványának kurátora. Az idei év várhatóan rekorderként vonul be az iparági történelembe, sőt januárban folytatódhat a kedvező széria. Megírtuk: már most rengeteg külföldi turista érkezik a fővárosba, és a divatossá vált szállodai karácsonyozáskor a lakosság a korábbiaknál sokkal többet költhet. Hülvely István egy ennél fontosabb, új jelenségre is felhívta a figyelmet. – Egyre több szakképzett, fiatalabb, vagy aktív éveiben járó munkavállaló tér haza a szálloda- és vendéglátóiparba. Egyelőre főként a középvezetői szinteken jelennek meg a külföldön tapasztalatot szerzett, hosszú távon viszont itthon tervező kollégák. Ilyen jeleket korábban nem láttunk, amik remélhetőleg utalnak a kivándorló és hazatérő munkavállalók arányának közelgő fordulatára. A következő években lassan a hazatérés lehet a fő irány, és ugyan még egyáltalán nem lehet általánosítani, de biztató a kép 2019 végén – hangsúlyozta a szakember. A brexit és a külgazdaságban érzékelhető lassulás ellenére itthon jellemző általános stabilitás is vonzerő lehet a kintieknek. A szakértő úgy folytatta, hogy a szabad munkaerőért folytatott általános versenyben a képzettség nélküliek köréből viszont sokkal nehezebben töltődnek vissza az üres álláshelyek. Egész évben hiányoznak többek között a mosogatók, a felszolgálók, a takarítók, holott utóbbiakat bruttó 149 ezer és 400 ezer forint közötti összeggel fizetik meg, és egyre több helyen juttatásokkal igyekeznek megtartani a dolgozókat- fogalmazott a szakember.

Forrás: magyarnemzet.hu

További cikkek

Bérminimum a turizmusbanBérminimum a turizmusban

2020-ban a garantált bérminimum bevezetését tervezik a turizmus területén, miután kritikus a munkaerőhelyzet. A mindenkori szakmunkás-minimálbérnél várhatóan több tízezer forinttal magasabb alapösszeg bevezetését a munkaadók kezdeményeznék, akik ágazati kollektív szerződésben