A szakszervezet 250 ezer Ft feletti bérminimumot szeretne

Elkezdődtek az egyeztetések a jövő évi minimálbér- és garantált bérminimum-emeléssel kapcsolatban. A munkaadók és a szakszervezetek álláspontja azonban nagyon különböző, ezért kétséges, hogy lesz-e megegyezés.

A jelenleg érvényben levő hatéves bérmegállapodás alapján a bérek előírt alsó határa két éven át folyamatosan nőtt.  Elfogadták, hogy a munkáltatókat terhelő 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adó (szochó) négy lépésben 2-2 százalékponttal csökkenjen 2022-re 11,5 százalékra. Ennek feltételeként szabták azonban, hogy 2019-től a reálkereseti mutató minden alkalommal 6 százalékkal nőjön. A jelenlegi tárgyalások feszültnek ígérkeznek, mert a már elfogadott adótörvények szerint jövőre a cafeteria nagymértékű átalakítása következik, kétmillió munkavállaló veszítene évente 90 ezer forintot, ha a kormány a beterjesztett módon alakítaná át a cafeteriát – jelentette ki  korábban a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ), amely a hatéves bérmegállapodást kiegészítené a béren kívüli juttatási elemekkel. A munkavállalói képviseletek kétszámjegyű minimálbér- és bérminimum-emelést tartanak szükségesnek. A Liga Szakszervezetek kétéves egyezséget szeretne, kiindulópontként pedig a cseh minimálbér elérését tartja szükségesnek: változatlan munkavállalói elvonás mellett így a minimálbért 2020-ra bruttó 190 ezerre, míg a garantált bérminimumot 254 ezer forintra emelnék.

Forrás: azenpenzem.hu

További cikkek

Nők a munkahelyekenNők a munkahelyeken

Ma sem egyszerű a nők számára a munkahelyen megállni a helyüket, társadalmi hagyományok és minták csapnak össze a friss munkaerőpiaci igények által megkívánt rugalmassággal, tudatossággal és kommunikációs képességekkel. Közép- vagy