„Ezeknek az állásinterjúknak semmi értelme”! „Úgy is megvan már a kiszemelt jelölt a pozícióra, akkor minek menjek el?”- sokszor mondhatjuk mi is ezeket a mondatokat. Akárhogy is, ha nem rendelkezünk megfelelő kapcsolati hálóval, akkor bizony végig kell játszanunk az álláskeresés minden szintjét. Kezdve az önéletrajzunk elküldésével, az állásinterjún való részvételig. Minden helyzetből lehet tanulni, így abból is, ha elmegyünk interjúra, hiába is érezzük azt, ezt az állást már régen betöltötték. Na de a HR-esek mire is kíváncsiak, és mi mit nyerhetünk ebből az egészből? Vegyük sorra mindezeket:
- Szóbeli kifejezőkészség: A hatékony kommunikáció a legfontosabb egy vállalatnál. Ebben az esetben azt mérik, képesek vagyunk-e egyéni és csoportos szituációkban hatékonyan kommunikálni.
- Döntésképesség: Vannak helyzetek, amikor gyorsan kell döntéseket meghoznunk. Vajon képesek vagyunk erre? Egy interjú során kiderül.
- Kezdeményezőkészség: Mennyire vagyunk képesek önállóan dolgozni az elérendő cél megvalósítása érdekében?
- Alkalmazkodóképesség: Mennyire vagyunk csapatjátékosok, illetve hogyan tudjuk megőrizni motivációnkat változó környezetben, felelősséggel, különböző emberekkel való kapcsolattartás során.
- Kitartás: Képesek vagyunk-e kitartani, hogy a kitűzött célokat elérjük, és teljesítsük vagy már első problémánál feladjuk.
- Stressz tűrés: A vállalatok nagyon ki vannak hegyezve erre a pontra. A stresszt jól kell tudni viselni, különösen akkor, ha komolyabb pozícióba szeretnénk kerülni.
- Tervező, és szervezőkészség: Azért, hogy elérjünk egy bizonyos célt, képesek vagyunk-e különböző lépések megtervezésére, és mások munkájának, tevékenységének szervezésére. Ezt különösen akkor mérik, ha középvezetői posztra fáj a fogunk.
Láthatjuk, hogy számos követelménynek meg kell felelnünk, ha szeretnénk egy megfelelő állást találni magunknak. A feladat nem egyszerű, még így sem hogy munkaerőhiány van az egyes szektorokban. A HR-esek szituációs feladatokkal tudják, mindezeket felmérni. S mi mit nyerünk ezekből? Még inkább megismerhetjük önmagunkat, milyen kompetenciákkal rendelkezünk, és milyen tulajdonságainkon kell változtatnunk, hogy jobbá tegyük a világot…