A fiatal munkavállalók sem szeretnének gyakran munkahelyet váltani

Manapság sokat hallhatunk arról, hogy a fiatal korosztály nem szeret sokáig egy munkahelyen dolgozni. Lételemük, hogy gyakran változtassanak munkahelyükön. Azonban úgy látszik, ez az elmélet megbukni látszik. Egy kutatás alapján kiderült, a fiatal korosztály igenis lehorgonyozna akár 5-10 évre is egy vállalatnál, ha látnak a cégnél előmeneteli, és fizetésemelési lehetőséget. A leggyakoribb oka a munkahelyváltásnak, pont ennek a két tényezőnek a hibája.

A job hopping, vagyis a gyakori munkahelyváltás egyébként sem biztos, hogy jó. A munkavállalónak folyamatosan keresni kell munkát, ráadásul folyamatosan alkalmazkodnia kell a változásokhoz, hiszen ahány vállalat, annyiféle szervezeti kultúra létezik. Az állásinterjún a HR-esek is ferde szemmel nézhetnek a jelentkezőre, megkérdőjelezve ezzel szaktudását. Vajon az állásra jelentkező tényleg ennyi mindenhez ért, hogy ennyi munkahelye volt? Esetleg pont az ellenkezője? Sehol nem bírt megmaradni, vagy kirúgták? Nos, ha erről van szó, jó eséllyel nem fogják felvenni a meghirdetett pozícióra.

Mi fontos a fiatal munkavállalóknak egy cégnél? Lényeges szempont számunkra maga a közösség. A csapatnak húzóereje lehet, ha valóban egy összeszokott csapatról van szó. A fiataloknak fontos a folyamatos visszajelzés munkavégzésüket illetően. Számukra mérvadó, hogy tudassák velük, hogyan végzik a munkájukat, merre tartanak. Nemcsak a vezető véleménye számít nekik, hanem a közvetlen munkatársak véleményét is kikérik.

Miért nem szeretne a fiatal korosztály gyakran munkahelyet váltani? Mert félnek a bizonytalanságtól, mi van akkor, ha egy másik vállalat hiába ígért fűt-fát, végül csalódniuk kell. Ráadásul ott van még az újbóli beilleszkedéstől való félelem is. Ha a fiatalok részesei egy jó csapatnak, akkor nem szívesen hagyják el azt szemben a bizonytalannal.

Mit érdemes tudni a beilleszkedésről, és a betanításról, az egy másik témakörben lesz olvasható!

További cikkek