Amit a bérezésről érdemes elolvasni!

Munkakeresésnél jelentős szerepet játszik a bérezés. Folyton csak azt hangoztatjuk, hogy magas fizetést szeretnénk, azonban nem sokat tudunk magáról a bérezésről. Nézzünk meg pár bérezési fajtát.

  1. Időbérezési rendszerek:

Ezek alapja az időegység, tehát hogy ki mennyit dolgozott. A bér összege a munkában eltöltött időtől függ. A számításának módja lehet óra, nap, hét, vagy hónap, melynek alapján órabért, napibért, havibért fizetnek a munkavállalónak. A fizetés meghatározásához érdemes munkakör-értékelést végezni. Ennek a legnagyobb előnye az, hogy a túlóra elszámolható. Az időbérezési rendszer lehet tiszta időbér, vagy teljesítményhez kötött időbér.

A tiszta időbér előnyei a következők:

  • A hozzá kapcsolódó adminisztrációt könnyű elvégezni.
  • Az alkalmazottak is tudják ellenőrizni a bérpapírjuk alapján.
  • A rendszeres jövedelem növeli a munkavállaló biztonságérzetét.

Hátrányai:

  • A bér nem kapcsolható a munka intenzitásához, ezért nem igazán ösztönzi a termelékenység, eredményesség javítását.
  • Gyakran szerepel az alkalmazottak bérében, ún alapbérként, ami általában egy alacsony összeg, amit a munkavállaló teljesítményétől függetlenül megkap.

Teljesítményhez kötött időbér: Az időbérezés, és a teljesítménybérezés keveréke, melynek értelmében az alkalmazott rendszeres időközönként járó bérért egy küszöbteljesítményt nyújt. Az alapbér nem ingadozik, viszont a nagyobb teljesítményt jutalmazzák.

Leggyakrabban a munkavállalókat időbérezésben foglalkoztatják a cégek. Természetesen számos bértípus van még, amelyekről a későbbiekben lesz szó.

További cikkek