A csoportfejlődés szakaszai

Csapatban dolgozni egyáltalán nem egyszerű feladat, nem elegendő a munkát elvégeznünk, alkalmazkodnunk is kell a többiekhez. Nézzük meg melyek a csoportfejlődés szakaszai:

  • Figyelem a középpontban: Az új csoportban az emberek megfigyelik egymást, hogy kiben testesül majd meg a húzóerő, aki irányítja majd a csapatot! Kezdetben a valódi érzések a szőnyeg alá kerülnek, A célokról, és magáról a munkáról még kevés vita folyik, az emberek sok esetben nem is figyelnek fel egymásra. Gyakorlatilag nincs kreatív csapatmunka, ami előre vinné a szervezetet.
  • Megkezdődik a  kíméletlen belharc: A csoporttagok kritizálják a csoportvezetőt, ezért szövetségek, klikkek vannak kialakulóban. A nézeteltérések nyíltan felszínre törnek, a személyes kapcsolatokra, és hibákra terelődik a hangsúly. Megkezdődik a harc a csoportvezetői szerep átvállalásáért. Fontos szerephez jut a jobb kapcsolatkiépítés.
  • A kísérletezgetés fázisa: A csoporttagok képességei javuló tendenciát mutatnak. Előfordul, hogy a csoport rendszertelenül dolgozik, de van energiája és motivációja az újításhoz, és a hibák kijavításához. Megkezdődik a munkamódszerek felülvizsgálata, kísérletezve javítják a teljesítményt. Az eddig passzív, háttérbe húzódó csoporttagok is reszt vesznek a munkában, ezzel hatékonnyá téve magukat.
  • Végre valami eredmény: A csoport tapasztalatot szerez a problémamegoldásban, majd lényegessé válik a célok pontos meghatározása, kivitelezése, és az időmenedzsment. A tagok büszkék arra, hogy egy jó csoporthoz tartoznak, kialakul végre a csapatszellem, amelyben az együttműködés dominál.
  • Egy korszak véget ért, a felbomlott csapat: A csoportkapcsolatok már nem a régiek. A legnagyobb probléma az, hogy a tagok már nem tudnak együtt dolgozni. 

További cikkek