Az akkumulátor gyáraknak több ezer munkásra lesz szükségük, s kérdés, honnan veszik majd el a szakembereket. Több szakembert vihetnek el például a kis- és középvállalkozásoktól, akiket pótolni kell, s egyébként is munkaerőhiánnyal küzd ez a szektor.
Gyorsan és dinamikusan változó iparág az akkugyártás, ezért a gyárak Magyarországra települése megbolygathatja a hazai munkaerőpiacot. Az egyébként is munkaerőhiányos vegyipari területről több ezer szakemberre lesz szükségük ezeknek az üzemeknek. A fiatalabbakat könnyedén elszívhatják a kis- és középvállalkozásoktól. A szakértő szerint a “tökéletes vihar” állapotában van a magyar vegyipar.
Kedvezőtlen gazdasági környezetben, energetikai problémák mentén kell megfelelnie a 2050-es klímasemlegességre vonatkozó céloknak. Az sem kedvez az iparágnak, hogy Kína lassulása fékezi a szektort, emellett az EU lassabban reagál a változásokra, mint az USA. Ennek ellenére Magyarországon nem volt a vegyiparban létszámcsökkenés, és úgy tűnik, hogy nem is lesz, mert a szakemberek várakozása szerint túl vagyunk a mélyponton, már idén, majd aztán jövőre lassú emelkedés jöhet- idézi Szabó Csabát, a Magyar Vegyipari Szövetség igazgatóját a G7.
Több akkumulátorgyár érkezését is bejelentették a hazánkba, ami szintén megbolygathatja a vegyipart. Már akkor elveszítjük a fiatalokat, amikor először érdemben találkoznak az iskolában kémiával, fizikával. (…) Vegyészek, vegyészmérnökök, gépészmérnökök kellenének, nagy számban, ahogy például IT-szakemberekre is tízezres nagyságrendben lenne szükség – tette hozzá az igazgató.
Verseny Ausztriával
Ausztriával is küzdünk a Fülöp-szigeteki vendégmunkásokért. Karácsony Zoltán, a HRportál álláspiaci szakértője szeptember végén közölte, Ausztria újraindítja a bő 30 éve megszüntetett, a Fülöp-szigeteki vendégmunkások alkalmazásáról szóló egyezményét. Az osztrákok eddig főképpen a régiójukból – például hazánkból – szívtak el munkaerőt, azonban manapság nem érkezik hozzájuk elegendő munkavállaló, így kénytelenek a Fülöp-szigetek felé fordulni, ahogyan Magyarország is teszi.
Az Ázsia felé fordulás nem magyar sajátosság, megfigyelhető a kelet-európai és a nyugat-európai országok körében – idéztük a szakértőt. A Fülöp-szigetekiekkel kapcsolatosan megjegyezte, nagyon jól beszélnek angolul, mivel az az egyik hivatalos nyelv a nagyjából 100 milliós országban. Ott régi hagyománya van a külföldi munkavállalásnak, ezért sem meglepő, hogy olajozott állami intézményrendszer kapcsolja össze a munkakeresőket az európai ügynökségekkel. Emellett római katolikus ország, így az állampolgárai könnyebben beilleszkedhetnek a magyar kulturális közegbe.
Forrás: haszon.hu