Nehéz a fiatalok számára spórolás, miután családalapítás előtt állnak és önálló életet szeretnének élni. Jórészük legalább tíz százalékot tud félretenni, de elégnagy százalékuk semmit sem tud spórolni.
Először is fontos tisztázni, hogy a Z generációba általában az 1995 és 2010 között született fiatalokat sorolják. Ez pedig azt jelenti, hogy többségük már jelen van a munkaerőpiacon, saját keresettel rendelkezik, és már sokan nem a szüleikkel élnek. Most pedig egy amerikai kutatásban azt vizsgálták, hogy mennyire tudnak spórolni.
Az eredmények szerint az összes válaszadó 29 százaléka havi jövedelmének 1 és 10 százaléka között takarékoskodik, míg ugyanekkora arányban egy fillért sem tesznek félre. A kutatás során 1000, különböző korú amerikait kérdeztek arról, hogyan bánnak a pénzzel. A Z generációval kapcsolatban pedig kiderült, hogy 21 százalékuk 1 és 10 százalék között, 25 százalékuk pedig 11 és 20 százalék között takarít meg havonta. Érdekesség, hogy ennél a nemzedéknél a válaszadók 12 százaléka azt mondta, hogy a havi bérének 21-30 százaléka körüli összeget megtakarítania. 5 százalék pedig a teljes fizetését félre teszi. Itt azonban nagy valószínűséggel fennállhat az a helyzet, hogy az ebbe a csoportba tartozók otthon élnek a szüleikkel.
Az 1981 és 1996 között születettek nem sokkal, de egy kicsit mégis hátrébb vannak, mint a Z generációsok. Az eredmények azt mutatják, hogy 30 százalékuk a fizetésük legfeljebb 10 százalékát, 24 százalékuk pedig 11 és 20 százalék közötti összeget takarít meg. A rossz hír azonban, hogy 26 százalékuk állítja: semmit sem tudnak félretenni, minden keresetüket felélik. Ez a szám egyébként a Z generációnál 10 százalékkal kevesebb. A Z generáció esetében azonban talán valamilyen szinten még fontosabb is a pénzgyűjtés, hiszen többségük most áll a házasság, a családalapítás és a házvásárlás előtt. A vizsgálatnál azt is megállapították, hogy ez a nemzedék sokkal jobban tart a hitelfelvételtől.
Forrás: kulturzone.hu