Előkelő helyen tart Magyarország a foglalkoztatottság terén Európában, s a távolabbi előrejelzések is pozitívak az államtitkár szerint. A legfőbb kihívást viszont a munkaerőhiány jelenti.
A cél, hogy a foglalkoztatási ráta az évtized végére elérje a 85 százalékot. Czomba Sándor szerint Magyarország kiemelkedő az Európai Unióban, és a jelenlegi lendülettel a németeket is megelőzhetjük. Fontos kormányzati célkitűzés, hogy a 20–64 éves népesség foglalkoztatási rátája 2030-ra érje el a 85 százalékot – mondta Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára Debrecenben, a Munkaerőpiaci kihívások és elérhető támogatások címmel rendezett iparkamarai konferencián.
Czomba Sándor szerint a magyar foglalkoztatottság kiemelkedő az Európai Unióban, és a jelenlegi lendülettel Németországot is megelőzhetjük. Az államtitkár kiemelte, hogy Magyarország a múlt évi 81,1 százalékos foglalkoztatási rátával a hetedik helyre lépett elő az Európai Unió (EU) tagországinak listáján, alig lemaradva Németországtól, lényegesen meghaladva az EU 75,8 százalékos átlagát. Hozzátette: az elmúlt évek gazdasági növekedésének eredményeként nem a munkanélküliség, hanem a munkaerőhiány jelenti az egyik legfőbb kihívást, ezért a legfontosabb tennivalók:
- a potenciális munkaerő-tartalék mozgósítása,
- az álláskeresők és munkavállalók képzésének támogatása,
- a nem tanuló és nem dolgozó fiatalok támogatása,
- az 55 év feletti munkanélküliek és inaktívak elhelyezkedésének támogatása
mert a gazdaság munkaerőigényét elsősorban hazai munkaerővel kell kielégíteni. Czomba Sándor szerint egyre többen dolgoznak Magyarországon és egyre többet keresnek, három ágazatban már most meghaladta az egymillió forintot a bruttó átlagkereset: az energia, az IT, és a pénzügyi szektorban.
Forrás: vg.hu