Kedvezően ítéli meg a lakosság a foglalkoztatottságot itthon

Foglalkoztatottság

A Századvég makrogazdasági üzletágának vezetője, Isépy Tamás szerint  a  Századvég Konjunktúrakutató Zrt. 2023. augusztusi felmérése alapján a lakosság konjunktúraérzete enyhén kedvezőbbé vált, míg a vállalkozások konjunktúraérzete romlott.

A –100 és +100 közötti skálán értelmezett lakossági index ugyanis –22,5-ről –21,4-re emelkedett, míg a vállalati mutató értéke nagyobb mértékben, –16,2-ről –19,3-re csökkent. A Századvég makrogazdasági üzletágának vezetője, Isépy Tamás az InfoRádiónak nyilatkozva elmondta, hogy a lakossági konjunktúraindex kettő alindexe romlott, kettő pedig javult az előző havi értékéhez képest, és összességében az index kismértékben kedvezőbbé vált a júliusival összevetve.

Az foglalkoztatásra kedvezőbben, az inflációs foyamatokra negatívan tekintenek

A legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet megítélése, amelynek értéke az előző havi –4,8-ről –3,2-re változott. Legnegatívabban a háztartások az inflációs folyamatokat ítélik meg, ez a mutató azonban január óta tartósan a javuló, azaz a csökkenő inflációs kilátások miatt növekvő tendenciát mutat, ugyanakkor júliusról augusztusra –84,3-ről –85,3-re csökkent. A gazdasági környezet megítélése az előző havi –29,4 pontos értékről –30,3-re, míg az anyagi helyzeté –21,1-ről –18,9-re romlott. A Századvég kutatási vezetője szerint ezek az adatok azt mutatják, hogy a lakosság érzékeli is azt, hogy a foglalkoztatás mértéke rendkívül magas, a munkanélküliség pedig alacsony.

Ugyanakkor az infláció esetében az látható, hogy a lakosság érzi a mutatók javulását, de azért még további, jobb inflációs adatokra vár. Augusztusban a legnagyobb pozitív elmozdulás a lakosság esetében a munkavégzés időtartamát illetően alakult ki. Jelentősen megnőtt (49,9 százalékról 56,4 százalékra) ugyanis a heti több, mint 30, de kevesebb, mint 45 órát dolgozók aránya. Mindeközben jelentősebben, 3,5 százalékponttal, 9,9 százalékról 6,4 százalékra esett vissza a legfeljebb 30 órában munkát vállalók, és ennél kisebb arányban, 2,5 százalékponttal csökkent (39,0 százalékról 36,5 százalékra) a több, mint 45 órát dolgozók aránya.

Hosszú idő újból elhelyezkedni

Negatív elmozdulásnak tekinthető ugyanakkor az a lakossági prognózis, amely szerint a válaszadó munkájának elvesztése esetén hosszabb idő alatt tud újból elhelyezkedni – mondta el Isépy Tamás. Ebből az látszik: a lakosság egyrészt pozitívumként tekint arra, hogy többet dolgozunk, mert ez azt jelenti, hogy van munka. Ugyanakkor viszont arra már negatívumként tekint, ha a munkavállaló elvesztené a munkáját, akkor hosszabb ideig tart az újbóli elhelyezkedés. A vállalati felmérés esetében pedig mind a négy alindex értéke kedvezőtlenebbé vált. A gazdasági környezet mutatója jelentősebben, az előző havi –29,2-ről –34,7-re, az üzleti környezet mutatója –25,2-ről –29,3-re és az iparági környezeté –11,4-ről –15,6-re csökkent, addig a termelési környezeté enyhébben –11,1-ről –13,0-ra romlott.

A Századvég makrogazdasági üzletágának vezetője, Isépy Tamás az InfoRádióban arról is szólt, hogy a vállalatok esetében a legnegatívabb véleményváltozás Magyarország versenyképességének alakulására vonatkozik.A Századvég augusztusi konjunktúraérzet kutatása szerint a konjunktúraérzet jelentősebb javulására csak akkor nyílik lehetőség, ha a háború véget ér, az infláció tovább mérséklődik, a kamatkörnyezet is kedvezőbbé válik, továbbá az energiapiacokon tartósan alacsony árak alakulnak ki.

Forrás: infostart.hu

További cikkek