Betegen is dolgozni – mi a helyes?

betegen dolgozni

A magyar munkavállalók nagy többsége betegen is dolgozik, ami több veszélyt is hordoz magában. A munkahelyi vezetőtől nagyban függ, hogyan kezelik az ilyen élethelyzeteket a dolgozók. Egy HR szakember a témát járta körbe.

Beköszöntött az ősz és vele a betegségek szezonja is, gyakoribbak a megfázások és a zárt terek miatt jobban terjednek a fertőző vírusok. Egy munkáltatónak nem az a feladata, hogy megmondja ki kapjon védőoltást, vagy ki viseljen maszkot. Nagyon fontos és felelősségteljes feladata ugyanakkor, hogy olyan környezetet teremtsen, amelyben a beteg bátran mer a gyógyulására koncentrálni és véletlen sem veszélyezteti a munkahely biztonságát azzal, hogy magának és másoknak is rosszat téve bemegy dolgozni.

Egyes vezetők követelik a betegen dolgozást

A témáról határozott véleménye van Sharlyn Lauby HR tanácsadónak, aki ki is fejti ezt a HR Bartender blog legfrissebb bejegyzésében. A cikk létrejöttének oka az, hogy a HR-szakember „bekukkantott” a Reddit internetes fórum munkahely-ellenes (antiwork) csoportjába és megdöbbentette, mennyi olyan bejegyzést lát, melyek szerint egyes vezetők azt követelik, hogy a beteg alkalmazottak jöjjenek be dolgozni a munkahelyükre. Az emberek olyan üzeneteket posztolnak, amelyekben közlik a főnökükkel, hogy nem tudnak kijönni a mosdóból egy gyomorrontás miatt, a válasz pedig annyi erre, hogy „elvárom, hogy megjelenj a műszakodban”.

Közösségi média ide vagy oda – írja a szakember, anélkül, hogy bizonyosságot szereznénk ezeknek a történeteknek minden részletéről, mindannyian tudjuk, hogy léteznek azok a típusú főnökök, akik akkor is elvárják a feladatok elvégzését a beosztottaktól, ha azok valóban betegek. Ez nem mehet így tovább! Nem kellene megkérni az embereket, hogy dolgozzanak, ha betegek, és nem kellene elmagyarázni az embereknek, hogy ne dolgozzanak, ha betegek vagy fertőzőek – olvasható a blogbejegyzésben.

VEZETŐK: Mondják meg az alkalmazottaiknak, hogy ne jöjjenek be dolgozni, ha betegek! Aki ezt megteszi, nemcsak a munkavállalókat tartja vissza attól, hogy betegen jelenjenek meg a munkahelyükön, de a munkahely brandjét is növeli. Persze ha vannak olyan alkalmazottak, akik kihasználják a lehetőséget, és túl gyakran beteget jelentenek, érdemes nyomásgyakorlás nélkül külön elbeszélgetni velük.

Munkahelyi biztonságérzet növelése

MUNKAVÁLLALÓK: Ne menjenek be dolgozni, ha betegek! „Megértem, hogy ez azzal járhat, hogy kevesebb fizetésük lesz, és mondani könnyű, de egészen biztos vagyok benne, hogy senki sem akarja megfertőzni egy kollégáját és annak családját sem” – emeli ki a szakember. Ezzel lehet a legtöbbet tenni azért a közös célért, hogy növeljük a munkahelyi biztonságérzetet. Egyetlen cél létezik: a teljes gyógyulás.

Mindenki ennek érdekében gondoskodjon magáról és a közösségéről, ha megbetegszik. A munkavállalók olyan munkahelyet kívánnak maguknak, ahol biztonságban érzik magukat. Biztonságban maradni nem azt jelenti, hogy megkérjük a munkavállalót, hogy menjen be dolgozni, ha beteg. És nem azt, hogy betegen megyünk be a munkahelyünkre, azt gondolva, hogy senki nem veszi észre, vagy senkit sem érdekel.

Forrás: hrportal.hu

További cikkek

Digitális tanfolyam BécsbenDigitális tanfolyam Bécsben

Digi-Winner címmel ötmillió eurós támogatási programot indítottak Bécsben, amelynek keretében akár ötezer eurós támogatást is kaphatnak a digitális technológiákhoz kapcsolódó tanfolyamok résztvevői. A cél, hogy megőrizzék a bécsiek munkaerőpiaci versenyképességét.