Ilyen vezetői típusokkal is találkozhatunk egy szervezetben!

Nagyon fontos, hogy munkánk során jól kijöjjünk a főnökünkkel. Ha nem ápolunk vele mondhatni jó viszonyt, akkor a munkavégzésünk láthatja kárát, és előbb vagy utóbb, vagy kirúgnak bennünket, vagy mi állunk fel az asztaltól, és beadjuk felmondásunkat. Természetesen nem szükséges „benyalni” magunkat a főnöknek, ha nem hátráltatja a munkánkat, és meg van velünk elégedve, az csak jó lehet. Vannak különböző vezetői típusok, amelyeket érdemes lehet átnézni. Egy vezető viselkedése hatással van a csoporttagok magatartására is. Nézzük meg az alábbi 3 modellt:

  • Autokratikus modell: Ebben a modellben a vezető saját maga hoz döntéseket, méghozzá konzultációk nélkül. Maga határozza meg a feladatokat, és részekre is osztja azokat. Fegyelem, és fokozott ellenőrzés van jelen a vállalatnál. A lényeg az, hogy mindenki hatékonyan végezze el a munkáját. A teljesítmény helyeződik előtérbe. Milyen a vezető stílusa?

Irányít, utasításokat oszt a munkavállalóknak. Az autokratikus vezetőt leginkább a pénz érdekli, és az eredmények. Mindegy hogyan, de hozni kell a kívánt számokat. A csoport rendszerint végrehajtja a vezetői utasításokat, a munkahelyi légkör nem a legjobb. A vállalat teljesítménye leginkább így is a vezetőtől függ, mégpedig azért, mert ő hozza a döntéseket, a többiek csak végrehajtók.

  • Demokratikus modell: A vezető itt kikéri a munkavállalók véleményét a döntéshozatalok során. Partnernek tekinti dolgozóit, és ad a véleményükre. Az új dolgokat szívesen veszi, és nyitott bármilyen kezdeményezésre! Többnyire nem egyedül hozza a döntéseket. Amennyiben döntést hoz, azt megindokolja munkavállalóinak. A csoport hasznosnak érzi magát, a munkahelyi légkör ideális. Ebben a modellben a teljesítmény magas.
  • „Had menjen” modell: A vezető nem tud gyorsan döntést hozni, mert nem bízik magában. A felelősséget inkább átruházza másra. A teljesítmény alacsony. A csoporttagok közül általában a rangidős „tartja a hátát”!

Te milyen vezetői stílussal találkoztál már munkahelyeden?

További cikkek