Azt hihetjük, hogy a sikeres állásinterjú után hátra dőlhetünk, hiszen felvettek minket a vállalathoz. Nem árt tudni, hogy a legtöbb esetben először csak próbaidőre vesznek fel minket, ami 3 hónapot jelent. Ez azt jelenti, ennyi időnk van arra, hogy betanuljunk, és megismerjük a szervezetet alapjait. A beilleszkedésről pedig még nem is beszéltünk.
Az első napon aláírjuk a munkaszerződést, és megkapjuk a munkaköri leírást is. Ezek után eljött az ideje annak, hogy megismerkedjünk a szervezettel. Egy munkatársunk körbe vezet minket az épületben, ha nagyobb vállalatról van szó, megmutatja a különböző részlegeket és a főbb helyszíneket, magát a munkaállomást, a személyzeti étkezőt stb. Ezt követi a kollégák bemutatása, majd munkába is állhatunk.
Az első időszakban koncentráljunk nagyon, és csináljuk meg azokat a feladatokat, amelyekkel megbíznak bennünket. Az a legfontosabb, ha bármilyen felmerülő kérdésünk van a munkafolyamatokkal kapcsolatban, akkor kérdezzünk. Inkább kérdezzünk sokat, mint hogy sorra rontsuk el a feladatokat. Természetesen benne van a pakliban, hogy hibázunk, főleg az első pár hétben, de figyeljünk oda, hogy az elkövetett hibákat többé ne kövessük el. Egyszer, kétszer nem probléma, ha hibát vétünk, azonban a sorozatos hibázás nem megengedett a későbbiekben sem.
Ha teljesen újak vagyunk a szervezetnél, valóban nehéz időszak ez számunkra, mert azonkívül, hogy helyt kell állnunk, nem tudjuk kiben bízhatunk, ráadásul igyekeznünk kell beilleszkedni a szervezetbe! Javasolt, hogy az első pár hétben csak általános dolgokról beszéljünk a kollégákkal, senkinek ne mondjunk bizalmas dolgokat, mert nem tudni, kitől hallhatjuk vissza. Ismerjük ki alaposan munkatársainkat. Amennyiben meghívnak bennünket egy munka utáni összejövetelre, ne mondjuk nemet, ennél jobb lehetőség nem adódik, hogy jobban megismerjük munkatársainkat!