A főiskolai, és egyetemi évek a legszebb időszakok, hiszen a legtöbbször nem szól másról, mint a közös programokról, és bulizásokról a csoporttársakkal. Persze azért tanulni is kell… Ugyanakkor érdemes már ilyenkor gondolni a jövőre, hogy mi lesz velünk a munkaerőpiacon. Természetesen nem szabad ezen rágódni mindig, de alkalomadtán jó, ha elgondolkodunk ezen egy picit.
Miért is? Mert szépen hangzik mindaz, hogy megcsináljuk az államvizsgát, és megszerezzük a diplomát. Azonban jó, ha tudomásul vesszük, hogy frissdiplomásként egyáltalán nem egyszerű elhelyezkedni egyik szektorban sem. Munkaerőhiány ide, vagy oda, a vállalatok még így is kemény feltételeket szabnak egy komolyabb pozíció betöltéséhez. Már ha meg vannak hirdetve az állások. Diplomásként nyilván a középvezetői posztokat célozzuk meg. Ezekkel a pozíciókkal az a probléma, hogy sok helyen nincs üresedés, és sokkal tapasztaltabb munkavállalók dolgoznak nagyobb cégeknél.
Ezért fontos, hogy építsük ki kapcsolatainkat a főiskolai, egyetemi évek alatt. Ha van ismeretségünk, sokkal könnyebben bekerülhetünk egy neves vállalathoz. Onnantól szinte csak rajtunk múlik, hogy be tudjuk-e magunkat dolgozni, avagy sem.
Általában a képzések vége előtt, sok helyen le kell tölteni a kötelező szakmai gyakorlatot. Vegyük ezt komolyan, és lehetőleg olyan céghez menjünk, és olyan tevékenységet célozzunk meg, ami érdekel bennünket. Gondoljunk arra, ha jól végezzük el a munkát, akkor lehetőségünk nyílhat arra, hogy felvegyenek minket teljes állásba. Ha már bekerültünk egy vállalathoz, próbáljunk meg kapcsolatokat kialakítani. Pozitívan veszik, ha érdeklődést mutatunk a munkavégzés terén.
Pozitív visszajelzésnek tekinthető az, ha egy idő után ránk bíznak egy-egy munkafolyamatot. Ez azt jelentheti, hogy meg vannak velünk elégedve. Használjunk ki minden lehetőséget, ami felkínálkozik!