Pályakezdőként nem egyszerű az élet, hiszen elvégeztük az egyetemet, eddig többnyire nem volt más dolgunk, mint bejárni az órákra, teljesíteni a vizsgákat. Mindemellett persze a hétvégi bulikat sem hagytuk ki a csoporttársakkal. Azonban a „gondtalan élet” véget ért, itt az ideje munkát keresni. Igen ám, de a vállalatok többsége tapasztalt munkaerőt keres, most akkor mit csináljunk?
Először is nyugodjunk meg, és gondoljuk át helyzetünket. Gondoljuk végig, hogy dolgoztunk-e már tanulmányaink alatt? Ha igen, és kellett féléves gyakorlatot is csinálnunk, akkor első körben keressük fel azt a céget, ahol voltunk. Érdeklődjünk, van-e szükségük munkaerőre.
Az első munkahelyet alapvetően nehéz megtalálni, mert nemcsak megtalálni kell, de azt is szeretnénk, hogy hosszútávon sikerüljön elhelyezkednünk.
Lehet, hogy az első munkahely nem hozza meg a nagy áttörést, amire vágytunk. 3 hónap alatt el tudjuk dönteni, hogy jó lesz-e számunkra a hely, vagy nem. Ha mégis úgy döntünk, hogy felmondunk, akkor sem szabad szomorkodni. Mindig csak előre nézzünk, és keressük a következő lehetőséget.
Mindig legyen a szemünk előtt az, hogy nem leszünk rögtön vezetők. „ Na, jó, de hát nem azért végeztem el az egyetemet…” Ez így van, de ahhoz hogy valakiből JÓ vezető legyen, tapasztalatot kell szerezni, és azt csak úgy érheti el, ha ismeri a vállalati szinteket, és a különböző munkafolyamatokat. A türelem rózsát terem. Ha elég elszántak, és nyitottak vagyunk, valamint nem hanyagoljuk el a folyamatos tanulást, akkor célt fogunk érni!
Ahhoz, hogy beilleszkedjünk a szervezeti kultúrába, tiszteletet kell mutatnunk a kollégáink felé. Ők mégis régebb óta dolgoznak ott, átlátják a dolgokat. Higgyük el, ha kimutatjuk tiszteletüket, akkor segíteni fognak nekünk. Azért kérdezzünk is, ha valami nem világos az első időszakban… Ők is kezdtek zöldfülűként…
Az első munkahely sok mindenre jó. Ha még egyáltalán nem dolgoztunk a főiskolai, egyetemi évek alatt, akkor megismerhetjük magunkat. Egy képet fogunk kapni arról, hogy valójában milyenek vagyunk. Megtapasztalhatjuk erősségeinket, gyengeségeinket is, és ha úgy gondoljuk, akkor tudunk változtatni egyes képességeinken. Legyünk nyitottak kollégáink felé, és ne utasítsuk vissza, ha tanácsot szeretnének adni, vagy segíteni szeretnének nekünk. Illeszkedjünk be a vállalati kultúrába, de ehhez nekünk is alkalmazkodnunk kell.