Amennyiben a munkahelyen kialakult a konfliktus, törekedni kell arra, hogy a dolgok a helyükre kerüljenek, máskülönben nem lehet minőségi munkát végezni! Nézzük meg közelebbről, hogyan is lehet a csoporton belüli konfliktusokat kezelni:
- Elkerülés: Azt jelenti, hogy a csoport a konfliktusokkal nem néz szembe, letagadják, vagy eltussolják. Olyan, mint a rejtett konfliktus. Nagyon veszélyes módszer, mert a probléma jelen van, és nem fog megoldódni, attól hogy a csoport struccpolitikát folytat. Előbb vagy utóbb szembesülni kell a problémákkal, és megoldást kell találni rájuk.
- Kizárás: Ha a csoporttal szembe kerülő tagot a csoport kirekeszti, kizárja köreiből, megszégyenítheti, mellőzheti, vagy kigúnyolhatja. Ebben az esetben megfigyelhető, hogy az érdekek szembekerülnek egymással. Ilyen helyzetben is javasolt egyfajta kompromisszumot kötni!
- Elnyomás: Amikor a csoport az ellenállásra erőszakkal reagál, félelemben, függőségben tartja a kívülállót. Gyakran vezet ez a helyzet a csoport bomlásához.
- Beleegyezés, ha a kisebbség önként aláveti magát a többség akaratának.
- Szövetség, amikor a felek nem adják föl álláspontjukat, hanem egyezséget kötnek, de mindez nem jelenti a konfliktus feloldását. A jó ügy érdekében hajlandóak félretenni ellenséges nézeteiket!
- Kompromisszum, amelynek keretében a csoporttagok bizonyos engedményeket tesznek a másiknak. Ez az eredmény nem jár feltétlenül elégedettséggel.
- Integráció, ha az ellentétes véleményeket megvitatják, és az álláspontokat újra megfogalmazzák. Mindez a felek együttműködését feltételezi.