Hajlamosak vagyunk megfeledkezni arról, hogy mennyire fontos a társadalombiztosítás. Amennyiben nincs fizetve utánunk, és kórházi ellátásra szorulunk, akkor igencsak mélyre kell nyúlni a pénztárcánkban. Mikor kell fizetni, és mikor nem? Ezeket az információkat szedtük össze egy helyre:
- TB-t nem kell fizetnünk, ha nappali tagozatos hallgatói jogviszonnyal rendelkezünk, legyen szó középiskoláról, főiskoláról, vagy egyetemről.
- Passzív féléven vagyunk az egyetemen? Nem probléma, még ebben az esetben sem kell fizetnünk semmit, mert rendelkezünk nappalis hallgatói jogviszonnyal.
- Állandó munkahellyel rendelkezünk? Amennyiben be vagyunk jelentve folyamatosan, úgy szintén nem kell fizetnünk TB-t.
Na és milyen esetekben kell fizetnünk magunk után a társadalombiztosítást?
- Ha már megszűnt a nappalis viszonyunk a középiskolával, főiskolával, vagy egyetemmel.
- Alkalmi munkavállalóként dolgozunk? Ha igen, akkor jó, ha tudjuk, hogy magunk után kell fizetnünk a társadalombiztosítási díjat, ami 2019-ben havonta 7500 Ft.
- Egyetemre járunk, de csak levelezős munkarenden tanulunk? Sajnos ebben az esetben is fizetnünk kell a TB összegét, mert csak nappalis hallgatóknak jár a „kiváltság”.
Nem érdemes packázni a TB fizetéssel, mert ha nem fizetjük, és ha megtalál bennünket a NAV, akkor akár visszamenőleg is visszafizettethetik velünk a TB díját. Érdemes észnél lenni ilyen téren!