Az álláskeresés nem tekinthető egyszerű feladatnak, mert rengeteg tényezőt kell számításba vennünk, mielőtt elküldjük önéletrajzunkat, és motivációslevelünket egy cégnek. Először is arról kell döntést hoznunk, hogy milyen jellegű vállalatnál képzeljük el az elkövetkezendő éveket. Dolgozhatunk kis-és közepes vállalatoknál, de ténykedhetünk multinacionális cégeknél is. Mindegyiknek megvannak a maga előnyei és hátrányai:
A kis és közepes vállalatoknál családias légkörben találhatjuk magunkat, ahol a kollégákkal és a vezetéssel közvetlen kapcsolatot lehet kialakítani. Többféle területre is bebocsátást nyerhetünk, és a munkafolyamatok által tapasztalatot is szerezhetünk. Hátulütője ezen cégeknek, hogy a bérezés nem tekinthető magasnak.
Amennyiben multinacionális vállalatra esik a választásunk, úgy valamivel magasabb fizetésre számíthatunk. A nagyvállalatoknál a munkafolyamatokat különböző részlegek végzik, nem egyhelyen összpontosul a munkavégzés. Méretéből fakadóan a légkör nem nevezhető családiasnak, illetve kapcsolatokat is nehezebben lehet kialakítani.
A másik, amiről döntést kell hoznunk, az, hogy hol szeretnénk dolgozni. Bevállaljuk a mindennapos ingázást lakóhelyünk, és a munkahely között, vagy mindenképpen helyben szeretnénk dolgozni. Ezt a döntést könnyűszerrel meghozhatjuk, ha ismerjük a térséget, ahol élünk. Milyen lehetőségek vannak munka terén stb.
A munkaidő is nagyban befolyásolja választásunkat. Munkát végezhetünk napi 8-10-11-12 órában is. Természetesen mindezt teljes munkaidőben. Fontos beszélnünk még a munkarendről, ugyanis vannak olyan pozíciók, amelyeket 2-3 műszakban kell végezni. Beletartozik az éjszaka is? Jó eséllyel számíthatunk éjszakai pótlékra! Már csak el kell döntenünk, mindez megéri-e számunkra, és bevállaljuk-e?
Fontoljuk meg jól a fentebb említett tényezőket, s csak ezekután küldjük el jelentkezésünket a vállalatokhoz.