Munkaerő gondokkal küszködnek a bíróságok hazánkban, emiatt tovább nő a lezáratlan ügyek száma. A probléma az alacsony bérezések miatt állt elő. Nagy gond az adminisztratív munkaerő hiánya is.
Az alulfizetett jegyzők hiánya miatt perek csúsznak és tovább lassul az igazságszolgáltatás. Már a bíróságok mindennapi munkáját is veszélyezteti, hogy az alacsony fizetés miatt a bíróság működésével kapcsolatos ügyviteli és adminisztrációs feladatokat ellátó dolgozók közül sokan elhagyták a pályát – írja a Telex. A portál információi szerint az elmúlt évben leginkább a bíró mellett dolgozó jegyzőkből, azaz leírókból nincs elegendő, ami a folyamatban lévő eljárásokat is hátráltatja és tovább lassítja az igazságszolgáltatást.
A leírók feladata többek között, hogy elkészítésék a tárgyalásokról szóló jegyzőkönyveket a helyszínen, vagy a rögzített hangfelvételek alapján. A munka nem igényel különösebb tudást, de a fizetés is nagyon alacsony. Egy kezdő leíró általában 180 ezer forintot keres egy hónap alatt, de egy gyakorlott jegyző bére sem éri el a 300 ezret. A kieső jegyzőket nem tudta pótolni a rendszer, így gyakori, hogy egy leíró több bírónak is dolgozik.
Folyamatosan keresnek embereket a munkára, de kevés a jelentkező és a jegyzők komoly stressz alatt dolgoznak. A Telex több olyan esetet is hallott, amikor többek között a jegyző hiánya miatt csúsztak perek. Felszámolási eljárásoknál és bontópereknél is fontos szerepet kapnak az adminisztratív dolgozók, így ezeken a területeken is csúszásokat okoz a jegyzők hiánya.
A bíróságok szakmai felügyeletét végző Országos Bírói Tanács november 20-án elfogadta az Igazságügyi Minisztérium (IM) javaslatát, ami több mint 130 milliárd forintot biztosítana a bírók és az igazságügyi alkalmazottak béremelésére, ha a bírói vezetők cserébe elfogadnak bizonyos szervezeti átalakításokat. A Magyar Bírói Egyesület (Mabie) már az elfogadás napján bírálta a megegyezést, mert az szerintük veszélyezteti a bírói függetlenséget.
Forrás: hrportal.hu