Fél, esetleg egy százalékos gazdasági visszaesést jósol a szakértő hazánkban az amerikai vámpolitika hatásaként. Ugyanakkor a műszaki cikkek esetében árcsökkenésre is lehet számítani.
Az Egyensúly Intézet makrogazdasági szakértője arról is beszélt, hogy az európai túlkínálat – például a műszaki cikkek területén – akár árcsökkenést is hozhat. Egyes elemzők jóslatai szerint a kereskedelmi hiányt a vámok sem hozzák rendbe az Egyesült Államokban – mondta a PwC Magyarország Lássunk tisztán! című webináriumának vendégeként az Egyensúly Intézet makrogazdasági szakértője.
Kozák Ákos kiemelte, hogy az amerikai gazdaságot egyebek mellett alacsony megtakarítások és rendkívül magas fogyasztási hányadok jellemzik, az import pedig nagyobb, mint az export. Úgy véli, bizonyos adottságokat meg lehet változtatni a kereskedelemben, akár még radikális eszközöket is bevetve, abban viszont már szkeptikus, hogy mindez vámpolitikai intézkedésekkel fél év alatt megoldható lenne. Kozák Ákos érzékeltetésképpen megjegyezte, hogy eddig az amerikai szövetségi bevételek mintegy másfél százalékát tették ki a vámok. A szakértő azt gondolja, Donald Trump erélyes vámpolitikájával többek közt arra törekszik, hogy visszavigye a termelést az Egyesült Államokba, ez azonban Kozák Ákos szerint nem olyan egyszerű, mint ahogy első hallásra tűnik.
Mint fogalmazott, az amerikai elnök olyan szektorokba akarja visszavinni a termelést, ahol már messze nincs szükség akkora munkaerőre, mint például a 70-es, 80-as vagy 90-es években, mert az automatizáció révén ma már sokkal kevesebb ember dolgozik ezekben az ágazatokban. Az elemző hozzátette: néhány százezren ráadásul éppen ebben az időszakban „szöknek vissza” Mexikóba, ezért szerinte nagy kérdés, hogy lesz-e elegendő munkaerő, mint ahogy az sem mindegy, milyen iparpolitika áll a gazdasági elképzelések mögött.
Magyarországi hatása
Kozák Ákos elmondta: Magyarországon 150 milliárd dollár alatt van az export, ennek nagyjából négy százaléka irányul az Egyesült Államokba, a közvetettel együtt pedig hét százalék. A személygépjárművek kategóriájában 24,5 százalék, míg a villamosgépek és -készülékek esetében 20 százalék volt tavaly az USA-ba irányuló magyar export. Ez az arány az adatfeldolgozóknál és adatleolvasóknál 5, a lítium-ionos akkumulátoroknál 19, a belső égésű motoros gépjárműveknél 18, az elektromos motorosoknál pedig 5,8 százalékot tett ki a 2024-es évben.
„A közvetlen vagy közvetett magyar exportőröknél az amerikai vámoknak lehet hatásuk a munkaerőpiacra, és fél-egy százalékos GDP-visszaesést is eredményezhet” – mondta Kozák Ákos, aki szerint az európai túlkínálat – például a műszaki cikkek területén – akár árcsökkenést is eredményezhet.
Forrás: infostart.hu