Egyre többen dolgoznak zöld foglalkoztatásban

zöld foglalkoztatás

Folyamatosan átalakul az elkövetkező években a munkaerőpiac a szükséges zöld átállások miatt. Bizonyos munkaterületeken csökken a dolgozók létszáma, de máshol fejlődésre lehet számítani. Öt év alatt több mint ötven százalékkal csökkentik az unióban az üvegházhatású gázok kibocsátását.

A zöld átállás, azon belül a zéró nettó kibocsátás a munkaerőpiacokat is megmozgatja világszinten. Az OECD idén nyáron kiadott munkaerőpiaci jelentése szerint 2015-2019 között „zöld” foglalkozásban a munkavállalók 21%-a dolgozott. Magyarországon az OECD-átlagnál magasabb, 23%-os volt a „zöld” munkahelyek aránya, amellyel lekövetjük a régiós folyamatokat. Ez a folyamat azonban erősödhet, ugyanis a munkahelyek több mint egynegyedét nagymértékben befolyásolja majd a zöldátállás a következő évek során.

A nagy mennyiségű üvegházhatású gázt kibocsátó iparágakban várhatóan csökken a munkahelyek száma, míg új lehetőségek nyílnak meg az zöldágazatokban, és számos foglalkozás átalakul. Ebben segítséget jelenthet a munkavállalók átképzése, olvasható az Oeconomus elemzésében. Még 2019-ben kötöttek megállapodást az Európai Unió vezetői, miszerint 2050-re az egész EU-ban megvalósítják a klímasemlegességet.

Ennek részeként az egyik cél, hogy 2030-ra legalább 55%-kal csökkentik az EU nettó üvegházhatásúgáz-kibocsátását (az 1990-es szinthez képest). Ezt segíti az ún. nettó zéró kibocsátás is, vagyis az üvegházhatású gázok (ÜHG-k) kibocsátásának és a légkörből származó, már meglévő ÜHG-k elnyelésének kiegyensúlyozására irányuló célkitűzés. Ezzel párhuzamosan a tiszta technológiák és a zöld munkahelyek európai meghonosítása érdekében kiadták az EU-ban a nettó zéró kibocsátási célt szolgáló iparról szóló rendeletet is.

Átállás tiszta energiára

Ez azt jelenti, hogy növelni kell az EU-ban azoknak a technológiáknak a gyártási kapacitását, amelyek elősegítik a tiszta energiára való átállást, és amelyek alkalmazása során az üvegházhatásúgáz-kibocsátás mértéke rendkívül alacsony, nulla vagy negatív. A zéró nettó átállás a munkaerőpiacokat is megmozgatja, átalakítja. Az OECD nyári elemzése szerint a munkahelyek több mint egynegyedét nagymértékben befolyásolja majd a zöld átállás.

Az OECD-ben több szakpolitikai intézkedés is segíti a klímasemlegesség elérését 2050-ig, emiatt a nagy ÜHG-kibocsátású iparágakban várhatóan csökken a munkahelyek száma, míg új lehetőségek nyílnak meg a zöld ágazatokban, és számos meglévő foglalkozás átalakul. Az éghajlatváltozás ugyanakkor maga is hatással lesz a munkaerő-keresletre és a munkakörülményekre, elsősorban a hőmérséklet emelkedése és az egyre gyakoribbá váló szélsőséges időjárási események miatt.

Forrás: economx.hu

További cikkek

Eladók a munkaerőpiaconEladók a munkaerőpiacon

A kereskedők feltehetően számolnak azzal, hogy a vendéglátás nyitása visszaszívja az átsodródott munkaerő legalább egy részét. Az élelmiszerboltok már több eladót keresnek, miközben a vendéglátás nyitása visszaszívja az átsodródott munkaerő