Nem állunk túl jól a háztartások jólétét tekintve, az Európai Unió két legszegényebb országa Magyarország és Bulgária.
Magyarország 30 százalékkal az uniós átlag alatt teljesített. A románok, a szlovákok és a horvátok is jobban szerepelnek. Az Eurostat közzétette a 2023-as vásárlóerő-paritáson alapuló fogyasztási adatokat, amiből kiderül, hogy Magyarországot Bulgária is beérte, és az EU-s átlag 70 százalékán állva ez a két ország a legszegényebb az Unióban. Az statisztikához az Actual Individual Consumption (AIC) néven futó mutatót vették alapul, amely a háztartások végső fogyasztását jelenti. Ez tartalmazza a lakosság vásárlásait és az igénybe vett ingyenes vagy természetbeni juttatásokat.
Az AIC közvetlenebbül kötődik az életszínvonalhoz, mint a GDP, hiszen nem a termelést, hanem kifejezetten a háztartások fogyasztását méri, vagyis ez számít a háztartások anyagi jólétének a mértékének. Tavaly kilenc országban regisztráltak EU-s átlag feletti AIC értéket, a legmagasabb szintet Luxemburg érte el, 36 százalékkal meghaladva az uniós átlagot. Luxemburgot Hollandia és Németország követi 119 százalékkal.
A legalacsonyabb AIC szintet Magyarországon és Bulgáriában regisztrálták, mind a kettő 30 százalékkal az uniós átlag alatt van
Az elmúlt három évben az AIC 15 országban nőtt, a legerősebb felzárkózók Írország, Ciprus és Málta voltak. Ezzel együtt 11 országban csökkent a családok jóléte, a legnagyobb csökkenés Dániában (122%-ról 108%-ra) következett be, de Svédország (112-ről 106 százalék) és Litvánia (93-ról 88 százalék) is lejtőre került.
Forrás: forbes.hu