A járvány többszáz millió állást tett tönkre

A világban az ENSZ Munkaügyi Szervezete (ILO) friss tanulmánya szerint eddig 400 millió teljes munkaidejű állás szűnt meg a koronavírus járvány miatt. Különösen az amerikai földrészen nagy a veszteség, de Európa és Ázsia sem áll sokkal jobban.

„Egyre rosszabb a helyzet, a munkaerőpiaci válság egyre inkább mélyül” – nyilatkozta az ILO főnöke az AFP hírügynökségnek. „Egyáltalán nincs vége a válságnak” – figyelmeztet Guy Ryder. A világ munkavállalóinak 93%-a olyan országban él, ahol ma is szűnnek meg állások. „A válság nagyon erősen sújtja az amerikai földrészt, az egész világon itt szűnt meg a legtöbb munkahely.” A kontinensen elveszett a munkaórák 18%-a. Ez 70 millió munkahelyet jelent. A legrosszabb helyzet Dél-Amerikában van, ahol az elveszett munkaórák száma meghaladta a 20%-ot, Észak Amerikában ez az arány 15,3%. Európában, az ázsiai államok többségében és az arab országokban pedig 13%. A legenyhébbnek eddig Afrikában bizonyult a válság: 12% a munkaórák vesztesége. „Minden arra mutat, hogy ez a válság jobban sújtja a nőket, mint a férfiakat” – mondja Ryder. Az iskolák bezárása eleve hátrányos helyzetbe hozta őket. Sok országban az egyenjogúsági tendenciák is visszafordultak: 10-20 éves visszaesés tapasztalható ezen a téren. A megmaradt munkahelyeken pedig a különbségek növekedése tapasztalható az eddigi csökkenéssel szemben. A kiskereskedelem és a gyáripar a két legproblematikusabb szektor. Itt voltak a legnagyobb veszteségek a munkaerőpiacon. A mezőgazdaság, az oktatás és az egészségügy a legkevésbé érintett. „Három forgatókönyvünk van, de egyik sem mutatja, hogy vissza lehetne állítani a kiinduló helyzetet” – hangsúlyozza az ILO főnöke. A legrosszabb forgatókönyv az, ha jön a Covid-19-járvány második hulláma a második félévben. Ebben az esetben az év végén 11,9%-os veszteség lesz a munkaerőpiacon. Ez 390 millió munkahelynek felel meg. Ha lesz gyors felépülés a válságból, akkor is mínuszban lesz a világ munkaerőpiaca, de akkor csak 1,2%-kal lesz kevesebb a ledolgozott munkaórák száma. Ez 34 millió munkahelyet jelent.

Forrás: hvg.hu

További cikkek

Kellene az új munkaerőKellene az új munkaerő

Egyre nehezebb friss munkaerőt találni, mondhatni beállt a piac, magas a foglalkoztatottság, alacsony a munkanélküliség. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataira reagálva Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője