A fiatalok munkaerőpiaci helyzetét befolyásolja a járvány

A koronavírus járvány a társadalmak szinte  minden területén érzékelteti hatását. Rányomta a bélyegét a munkaerőpiaci folyamatokra, a munkavállalók esélyit befolyásolta a munkaerőpiacon. A szakértő szerint a Z generáció a tanulás, felvételire készülés, a továbbtanulás, az elhelyezkedés terén is elveszítheti motivációját, ha tovább húzódik a járványhelyzet. A fiatal generáció munkaerőpiaci- és tanulmányi esélyeit is veszélyezteti a járványhelyzet az InfoRádiónak nyilatkozó ifjúsági és generációs szakértő szerint.

Bár a Z generáció, azaz a 2009 és az 1995 között születettek a koronavírus szempontjából nem számítanak veszélyeztetett korosztálynak, a tanulásukat és a munkaerőpiaci elhelyezkedésüket megnehezíti a járvány – mondta el az InfoRádiónak Bereczki Enikő ifjúsági és generációs szakértő. Felhívta a figyelmet: Európa-szerte megnőtt a 25 éves kor alatti álláskeresők száma, akik pedig meg tudták őrizni állásukat, azoknak drasztikusan csökkenhetett a fizetett óraszámuk. Az oktatásban is érezteti negatív hatását a járvány: sokaknál okoz gondot a távoktatáshoz szükséges eszközök hiánya. Sokan hiányolják a tanárok és osztálytársak motiváló erejét, ezért nem tudnak úgy teljesíteni, mint a távoktatás bevezetése előtt. A szakértő szerint milliók esnek el a tanulás lehetőségétől. A szakképzés gyakorlati részeit nem lehet online elsajátítani. A tapasztalatok azt mutatják, hogy kevesebb tudással teljesítik a féléveket a tanulók, ezt a hiányt pedig a munkahelyen kell majd bepótolniuk. A továbbtanulást is nehezítette, hogy szinte minden intézményben elmaradtak a középiskolai nyílt napok, amiket az online események nem tudtak teljesen pótolni. A szakértő szerint a Z generáció a tanulás, felvételire készülés, a továbbtanulás, az elhelyezkedés terén is elveszítheti motivációját, ha tovább húzódik a járványhelyzet. A családi és anyagi nehézségekkel küzdő családok gyerekei krízishelyzetbe is kerülhetnek. Bereczki Enikő szerint fontos a napi rutin kialakítása, valamint a rendszeres testmozgás és a virtuális közösségi programokon való részvétel, hogy a fiatalok ne a munkahelyen való felmondással próbálják megoldani a járványhelyzet miatt előállt problémáikat.

Forrás: hrportal.hu

További cikkek

Segít az ITmapSegít az ITmap

Az informatikai szektor évek óta küzd komoly munkaerőhiánnyal hazánkban is ez a helyzet. Globálisan pedig több millió szakember hiányzik ebből a szegmensből, miközben egyre több olyan termék és szolgáltatás jelenik