Létszámbővítést és csökkentést is terveznek a cégek. Az autóiparban több cég bővíteni szeretné a dolgozói létszámot. Magyarországon az uniós átlag alatt tervezik a fejlesztést a munkaerőpiacon.
Bár a gazdasági élénkülés jelei egyre jobban látszanak, a tervek iparáganként és régiónként jelentősen eltérnek, miközben a technológiai kihívásokkal is sok cég küzd. A ManpowerGroup negyedéves jelentése szerint a cégek 33 százaléka munkaerő-felvételt, 25 százalékuk pedig létszámcsökkentést tervez 2025 második negyedévében. A nettó foglalkoztatási mutató (NFM) +8 százalék, ami ugyan 6 százalékponttal alacsonyabb az előző negyedévnél, még mindig pozitív kilátásokat tükröz. Ez azt jelzi, hogy a vállalkozások többsége már a lassan élénkülő gazdasági környezethez igazítja toborzási terveit.
Kiemelkedő bővítés
Az ágazati bontásban kiemelkedő létszámbővítést jeleztek előre:
- az egészségügy és élettudományok területén (NFM: +27 százalék),
- a pénzügyi és ingatlanszektorban (+23 százalék),
- a fogyasztói javak és szolgáltatások szegmensében (+20 százalék),
- valamint az IT (+16 százalék)
- és a feldolgozóipar (+17 százalék) területén.
Az autóiparban enyhén pozitív irányba mozdult el a mérleg: több cég tervez felvételt, mint elbocsátást. Ez jelentős javulás az előző negyedévhez képest. A logisztikai ágazat is átlag közeli értéket mutat (+6 százalék). Ugyanakkor komoly visszaesés várható az energia- és közműszektorban (-37 százalék), valamint a kommunikációs szolgáltatások területén (-34 százalék). A regionális bontásban az Észak-Alföld (+22 százalék), a Közép-Dunántúl (+19 százalék) és Észak-Magyarország (+13 százalék) mutat a legnagyobb munkaerőpiaci optimizmust. A Dél-Dunántúl továbbra is negatív kivétel: itt immár egy éve következetesen több cég számol elbocsátással, mint bővítéssel (-4 százalék).
Cégméret szerint a középvállalatok (50–250 fő) és a 1000 fő alatti nagyvállalatok mutatják a legnagyobb bővülési szándékot (NFM: +20 százalék körül). Ezzel szemben a mikrovállalkozások (-9 százalék) továbbra is pesszimisták: körükben a gazdasági bizonytalanság és a finanszírozási nehézségek továbbra is akadályozzák a munkaerő-bővítést.
Nemzetközi helyzet
A nemzetközi adatok alapján a globális átlagos NFM 25 százalék, ami stabil szinten maradt az előző negyedévhez képest. Egyik vizsgált országban sem várható visszaesés, stagnálás is csupán Argentínában valószínű. A legnagyobb bővülési szándékot a munkáltatók Indiában (+43 százalék), az USA-ban (+34 százalék), Mexikóban (+33 százalék), Kanadában és Costa Ricában (+32 százalék) jelezték. Európában a legoptimistább ország az Egyesült Királyság (+31 százalék), de Hollandia, Norvégia, Svájc és Írország is kiemelkedő értékeket mutatnak (+25–27 százalék).
Magyarország a +8 százalékos mutatóval az európai átlag alatt szerepel, de még így is pozitív kilátásokkal tekint a következő negyedévre. A felmérés külön kitért arra is, milyen mértékben használják a cégek az új technológiákat, különösen a mesterséges intelligenciát (MI) a toborzás, onboarding és képzés területén.
- A magyar cégek 14%-a korai alkalmazónak vallja magát, akik már aktívan használják az MI-t.
- 24 százalék részben alkalmaz MI-megoldásokat,
- míg további 23 százalék azt jelezte, hogy egy éven belül tervez bevezetést.
Az MI bevezetésének azonban komoly gátjai vannak:
- A munkavállalók digitális készségeinek hiánya (34 százalék),
- Magas beruházási költségek (28 százalék)
- Megfelelő eszközök hiánya (27 százalék)
- Adatvédelmi és szabályozási nehézségek (24 százalék)
Ez azt mutatja, hogy bár az érdeklődés nagy, a cégek jelentős része még csak az első lépéseket teszi meg a technológiai alkalmazkodás útján.
Forrás: autopro.hu