Óriási változás figyelhető meg a diákmunkák esetében! Idáig inkább csak nyáron dolgoztak a tanulók, azonban az elmúlt időszakban igényt tartanak a folyamatos, év közbeni munkára is. Jó hírnek tudható be, hogy nemcsak a diákok, de a munkaadók is igénylik a diákok munkáját évközben is. Elmondható, hogy a diákmunkát illetően a vállalati és a munkavállalói igények egymásra találnak. Mi lehet az oka a munkaadók magatartásváltozásának?
- Feltehetőleg az, hogy a vállalatok jelentős része munkaerőhiánnyal küzd. Ráadásul egy diákot foglalkoztatni még mindig költséghatékonyabb, mint egy teljes állásban dolgozót!
S mi a helyzet a diákok részéről? Minek köszönhető az, hogy már a szezonon kívül is dolgozni szeretnének? Az okok különfélék lehetnek:
- A főiskolai, és egyetemi tanulmányok sok pénzt felemésztenek a családi kasszából. A zsebpénzt nem mindenesetben tudják a szülők biztosítani, így azt a hallgatónak kell megkeresni!
- Az önköltséges képzés mellett előfordulhat, hogy albérleti, vagy kollégiumi díjat is fizetni kell annak, aki nem a lakóhelyén tanul. A szülőknek sokszor elég a tandíjat kifizetni, így ezek a kiadások a diákokra várnak.
- A tanulók már felelősségteljesebben gondolkodnak saját jövőjüket illetően! Tudják, hogy a munkaerőpiacon megfelelő állást találni nem könnyű, így már az iskolai időszak alatt próbálják kiépíteni kapcsolati rendszerüket. Mi sem könnyebb úgy, hogy iskola mellett munkát vállalnak.
Melyek a népszerű területek a hallgatók körében? Nos, még mindig az irodai, a gyakornoki, és asszisztensi területeken van a legtöbb jelentkező, de egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a kereskedelem, a logisztika, és a könyvelési munkák iránt is.