A jelenlegi helyzet nem csak egészségügyi, de gazdasági vészhelyzetet is hozott magával, amit a különböző országok kormányai köztük a Magyar Állam is kiemelt ügyként kezel. Április 10-én hajnalban lépett életbe a gazdaságvédelmi intézkedéseket összefoglaló kormányrendelet, amiben kiemelt szerep jut a kutatási-fejlesztési tevékenységeknek, a csökkentett munkaidőt alkalmazó cégeknek, valamint a járványhelyzetre érzékenyen reagáló ágazatoknak. Cikkünkben erről olvashatunk.
Tovább csökkenő terhek
Az életbe lépett rendelet szerint, bővül a közterhek alóli mentességben részesülő tevékenységek listája. E szerint a növénytermesztés, a szőlőtermesztés, a bortermelés és a sörgyártás is belekerült a kedvezményezettek ágazatába. Ez azt jelenti, hogy 2020 márciusától júniusáig nem kell megfizetni ezen tevékenységet folytató cégeknek a szociális hozzájárulási adót, a szakképzési hozzájárulást valamit cégeknek a természetbeni egészségbiztosítási díját 7710 forintban maximalizálják.
Csökkenő munkaidő
A támogatások másik nagy célcsoportja, a csökkentett munkaidőt alkalmazó munkáltatók, akik április 16-tól nyújthatják be igényüket, az érintett munkavállalóik után. A támogatás maximális időtávja három hónap lehet. A támogatást a munkavállaló és a munkáltató együttesen kapja, de azt közvetlenül a munkavállaló kapja.
Álláskeresői szempontból a kormány közvetetten a munkakeresést és az elhelyezkedést támogatja. Ezért is hozta azt a rendeletet, miszerint az idei évben, vagyis 2020 augusztus 31-ig sikeres záróvizsgát tett hallgatóknak elengedi a kötelező nyelvvizsga szabályát, és oklevelüket enélkül is átvehetik.