Az állásinterjún számos kérdést feltehetnek nekünk. „Úgy is tudunk rájuk válaszolni”- gondoljuk magunkban. Természetesen nem nehéz a kérdésekre választ adni, azonban meglepődöttségünkben előfordulhat, hogy értelmetlen válaszokat adhatunk. Ilyenkor sajnos elkönyvelhetjük magunkban, hogy nem jól sikerült az interjú. Az alábbiakban három, gyakran előforduló kérdésen megyünk végig, és adunk rá mintaválaszt, hogy megkönnyítse az interjúra történő felkészülést. Nézzük is az elsőt:
- Miért ehhez a céghez adta be jelentkezését?
Hirtelen lehet, hogy nem tudnánk erre a kérdésre felelni. Mi lehet erre a jó válasz?
„Azért adtam be jelentkezésemet ehhez a vállalathoz, mert úgy érzem, van annyi szakmai tapasztalatom, és rendelkezem olyan képességekkel, amelyek birtokában hozzá tudok járulni a vállalat sikeréhez.”
„Azért pályáztam meg ezt a pozíciót ennél a cégnél, mert úgy érzem, tudok azonosulni a vállalat tevékenységével. Szimpatikus számomra az, amit a cég véghezvisz nap, mint nap.”
Ilyen, és ehhez hasonló válaszokat adhatunk erre a kérdésre. Ha így teszünk, nem nyúlhatunk mellé.
- Melyek a negatív tulajdonságai?
Egy állásinterjún az a legjobb, ha pozitív színben tudjuk feltüntetni magunkat, hiszen mindenkinek ez a célja. A lehető legjobban el kell tudnunk adni magunkat annak érdekében, hogy felvegyenek bennünket. Sajnálatos módon találkozhatunk ilyen kérdéssel is. Noha el kell mondanunk az egyik negatív tulajdonságokat, azonban igyekezzünk ezt egy pozitív dologgal kompenzálni. Nézzünk erre példát.
„Előző munkahelyemen figyelmetlen voltam, és teljesen más eszközöket rendeltem az egyik részlegnek, mint amit kellett volna. Azonban egy másik területnek szüksége volt ezekre az eszközökre, így le tudtam hozzájuk passzolni.” A probléma megoldódott, a kecske is jól lakott, és a káposzta is megmaradt…
- Mit vár ettől a pozíciótól?
„Elsősorban azt, hogy bizonyítsam szakmai rátermettségemet, alkalmas vagyok a betöltésére, és ezzel hozzájárulhatok a vállalat sikeréhez. Továbbá bízom benne, hogy a pozíció hozzásegít abban, hogy szakmailag, és emberileg is fejlődni tudjak.”