Ha munkavállalásról beszélünk, nem szabad figyelmen kívül hagyni a generációkat. Leginkább az X, Y és a Z generációkról van szó. A munkavállalás rendszere mondhatni felborult, sokan már nem 18 évesen vállalnak munkát. Régen mi volt a trend, és melyik generációra volt jellemző?
Nem mondunk újat azzal, hogy régebben már az érettségi, vagy a szakmai vizsga után elmentek az emberek dolgozni. Akkoriban ez 18 éves korban valósult meg, és főleg az X generációra volt jellemző. A szülőktől történő leválás is ebben az időszakban történt meg. Mit is jelent ez? Különköltözést, lakbér és rezsiszámlák fizetését, minden, ami egy önálló élethez kell. A munkaerőpiacon könnyebben el lehetett helyezkedni, és a lakásárak sem voltak annyira elszállva.
Mi a helyzet napjainkban?
A teljes állásban történő munkavégzés sok esetben kitolódik, és 18 éves kor helyett, 25-26 évesen állnak munkába az emberek. Ennek több oka is van. Sokan még a főiskolák, és egyetemek padjait koptatják. Mindezt azért, hogy a jövőben sikeresek legyenek munkájukban, és több legyen a jövedelmük. Másrészt azért is, mert az Y, és Z generáció felfogása más, mint a X-é. Mielőtt beleállnak a mókuskerékbe, előtte szeretnének még egy kicsit élni. Ez azt jelenti, hogy rendelkezni akarnak saját idejükkel, aminek a főbb alappillérei: a tanulás, munka saját időbeosztásban, és a barátok. Ezek hatására a különköltözés, és a családalapítás is várat magára. Ma már egyáltalán nem furcsa, ha azt mondjuk, hogy egy nő 30 évesen szül. A felnőtté válás kitolódásával, később történik meg a gyermekvállalás is.
Végezetül még egy kérdés. Ki tekinthető igazán felnőttnek? Nos, az a személy, aki teljesen függetlenül él szüleitől! Képes arra, hogy anyagilag fenntartsa magát, stabil személyiséggel rendelkezik. Felelősséget vállal minden cselekedetéért, és képes felmérni döntéseinek következményeit.
Neked mi a véleményed a generációs különbségekről?