Az elbocsátást mindannyian átélhettük már. Nem a legjobb dolog, pláne akkor, ha hidegzuhanyként ér minket. Bemegyünk az irodába, rákészülünk a napi teendőkre, átfutjuk az e-maileket, amelyek hétvégén landoltak postaládánkban, majd egy munkatársunk bejön az irodánkba, és közli velünk, hogy a főnök beszélni szeretne velünk. Ebben az esetben elgondolkodhatunk azon, hogy mit is szeretne közölni velünk a reggeli órában. „Biztosan nem olyan fontos”- gondolhatjuk, de számításba kell vennünk azt is, hogy össze kell pakolni a sátorfánkat. Vegyük sorra azokat a szempontokat, amelyek gyanakodásra adhatnak okot az elbocsátással kapcsolatban. Kutatások, és felmérések az alábbiakat mutatták ki:
- A legtöbb munkavállalóval hétfői napon, vagy ha a hétfő munkaszüneti napra esett, akkor kedden közölték az elbocsátással kapcsolatos hírt.
- A vállalatok a második legnépszerűbb időpontnak a péntek késő délutánt választják a felmondásra, a munkaidő vége előtt.
- A munkáltatókat felmondás alapján tehát két csoportra lehet osztani. Az egyik csoportba tartoznak azok, akik a hétfő reggelre szavaznak, mert így az elbocsátott munkavállalónak marad ideje arra, hogy a legszükségesebb dolgokat megkezdje: pl bejelentkezzen a munkaügyi hivatalba.
- A másik csoport azért szavaz a péntek délutánra, mert így az elbocsátott munkaerőnek van ideje, hogy a hétvégén feldolgozza a történteket, és újult erővel vágjon bele az álláskeresésbe. Másrészt a kollégáknak is lesz idejük átbeszélni, és egymás között felosztani a teendőket az új munkaerő megérkezéséig. Külön témában foglalkozunk azzal, hogy milyen érzéseket válthat ki belőlünk az elbocsátás.
- Amennyiben a főnök dél és délután kettő közötti időszakban hívat be minket az irodájába, akkor megnyugodhatunk, valószínűleg a munkával kapcsolatban szeretne velünk beszélni.
- A felmondást közlő beszélgetések nem szoktak sokáig tartani, függetlenül attól, hogy rövidebb, vagy hosszabb ideje voltunk a cégnél. A vezetők lényegre törően elmondják, miért kell tőlünk megválnia a vállalatnak.
- Az esetek többségében észre lehet venni a figyelmeztető jeleket, mint például tömeges leépítések történnek hétről-hétre, vagy csőd közeli állapotba kerül a cég. Ha ezeket tapasztaljuk, akkor itt az ideje új munka után nézni.