Munkaerőpiaci helyzet az unióban

Európai Szociális Csúcs

“Egyszerűsíteni kell a vállalkozások adminisztratív szabályait, ha növeljük az EU versenyképességét. Csak a szociális partnerekkel együttműködve tudunk minőségi munkahelyeket, valamint fenntartható növekedést biztosítani.”- mondta az Európai Unió elnöke a munkaerőpiaci helyzetről tartott tanácskozáson.

A Brüsszelben tartott Európai Szociális Csúcson (Tripartite Social Summit) az uniós vezetők és partnereik gyűltek össze, hogy megvitassák az Európai Unió legfontosabb gazdasági kérdéseit. A találkozó fő témája: „A sikeres európai gazdaság alapjai munkavállalók és a vállalatok számára” – tájékoztatott erről a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége. A csúcstalálkozót Ursula von der Leyen vezette, Charles Michellel az Európai Tanács elnökével.

Az évente két alkalommal megrendezett eseményen a jelenlegi és a soron következő két EU Tanácsának elnökségét képviselő küldöttek, az európai intézmények vezetői, az európai szociális partnerek vezetői, valamint Spanyolország, Belgium és Magyarország (a jelenlegi és a soron következő elnökségi országok) nemzeti munkavállalói és munkáltatói szervezetei vesznek részt. A megbeszélések fő témája az európai munkaerőhiány kezelésé volt.

Mivel a körülöttünk lévő világ gyorsabban változik, mint valaha, a szociális partnerek állnak a gazdasági és társadalmi kihívásokra adott válaszaink középpontjában. Vállalkozások milliói keresnek munkaerőt, ezért javítanunk kell a munkaerőpiachoz való hozzáférést, és segítenünk kell a munkavállalókat a szükséges készségek megszerzésében.” – mondta beszédében Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

A munkaképes népesség félmillióvan csökken 2050-re

A magyar üzleti szféra munkáltatóinak érdekeit dr. Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége-BusinessHungary (MGYOSZ) képviselte. Felszólalásában kiemelte a jelenlegi bizonytalanságokkal teli geopolitikai helyzetből adódó nehézségeket, azonban hozzátette, hogy a megfelelő stratégiával és szakpolitikai döntésekkel az Európai Unió csökkentheti a munkaadókat érintő bizonytalanságot. “Az előrejelzések szerint a munkaképes korú népesség az EU-ban 35 millióval, Magyarországon pedig félmillióval csökken 2050-re.” – mondta Rolek – “Ezért kulcsfontosságú, hogy az EU hosszú távú stratégiát dolgozzon ki a demográfiai trendek megfordítására a gazdaság támogatása érdekében. A vendégmunkások fogadásának pedig célzottnak, szelektívnek és kontroláltnak kell lennie.

Felszólalásában a közép-kelet-európai országok EU-n belüli specifikus problémájára is kitért: “A munkaerőhiány és annak kezelési módjai régiónként és országonként eltérőek. A munkaerő mozgásának iránya az EU-n belül kelet-nyugati irányú. Ezért a közép-kelet-európai régió, ezen belül Magyarország ennek a belső munkaerő-vándorlásnak a vesztese. A demográfiai csökkenésre hozzáadódva ez lassítja az érintett országok gazdasági növekedést, és jelentősen gátolja ezen országok felzárkózását.” Beszéde végén dr. Rolek Ferenc javasolta az EU döntéshozóinak egy olyan pénzügyi mechanizmus kialakítását, amely a munkaerő szabad mozgásának fenntartása mellett, igazságosan kompenzálja a közép-kelet-európai országokat az EU-n belüli munkaerő elszívásból eredő jelentős veszteségekért.

Forrás: hrportal.hu

További cikkek

Paksra képeznek szakembereketPaksra képeznek szakembereket

Ősszel több hazai felsőoktatási intézményben indul atomerőmű-üzemeltetési szakmérnöki szak.  Paks II. Akadémia elnevezéssel két féléves atomerőmű-üzemeltetési szakmérnöki képzésre lehet jelentkezni hat magyarországi intézménybe. Az első megállapodást hétfőn írta alá Paks