A stresszt nem lehet kikerülni, életünk része, különösen napjainkban. Stressz faktorok ugyanúgy érhetnek bennünket a magánéletben, de a munkahelyen is. A stressznek három fázisa van:
- az első a vészreakció,
- a második az ellenállás
- a harmadik a kimerülés állapota.
A stresszhez szorosan hozzákapcsolódik a megbirkózás, mint fogalom. A mai generációra az jellemző leginkább, hogy nem képesek megbirkózni a mindennapi problémákkal, és nemcsak lelkileg, de testileg is hamarabb kimerülnek.
A stressz tünetei az alábbiak lehetnek: Étvágytalanság, gyomorproblémák, fejfájás, szív és érrendszeri megbetegedések, fülzúgás, kialvatlanság, és még sorolhatnánk.
Az alábbi módszerek segíthetnek abban, hogy levezessük a bennünk lévő feszültséget:
- A rendszeres sportolás hozzásegíthet bennünket ahhoz, hogy testünket és lelkünket is fitten tartsuk. Tartja a mondás: Ép testben ép lélek!
- Beszéljük ki magunkból a problémákat. Soha nem vezet jóra, ha magunkba tartjuk sérelmeinket, vagy ami éppen bánt minket. Találkozzunk barátunkkal, vagy barátnőnkkel, akiről tudjuk, hogy meghallgat bennünket.
- A legjobb az, ha van olyan munkatársunk, aki egyben a barátunk is. Vele még inkább át lehet beszélni a munkahellyel kapcsolatos stressz forrásokat.
- Ma már számtalan módja létezik annak, hogy nyugodtabbak legyünk. A különböző nyugtatóteák is ideálisak lehetnek számunkra.
- Ha tudjuk, hogy sok a munka, próbáljunk meg kialakítani egy rendszert. Írjunk össze magunknak egy határidőt, mikorra fogjuk elvégezni a feladatokat.