Hibázni senki nem szeret, ez tény, de ugyanakkor elkerülhetetlen. Csak az nem hibázik, aki nem dolgozik-tartja a mondás. Felgyorsult világunkban vannak szituációk, amikor gyorsan kell reagálni egy helyzetre, gyorsan meg kell oldani egy problémát. Teljes mellszélességgel vállaljuk tetteinkért a felelősséget, ha esetleg rosszul döntünk?
Minden ott kezdődik, hogy amikor hibázunk, gyakran megbélyegeznek bennünket. „ Elrontottál valamit, béna vagy, mit csináltál? Ezt nem így kellett volna…”- sorolhatnánk. Természetesen ez csak rosszat tesz önbizalmunknak, holott máshogy is lehetne reagálni. A hibákból tanulni lehet, ráadásul általuk gyengeségeinken is tudunk változtatni. Mindehhez fel kell tudnunk ismerni a problémát, valamint a változtatáshoz is türelem, és idő szükséges.
Tegyük fel a kérdést magunknak, hogy a vállalatnál fel merjük vállalni véleményünket? Kiállunk elképzeléseink mellett? A munkaerőpiac leginkább a kreativitás felé veszi az irányt, egy értekezleten is ötletekre lehet szükség, miként lehet fejleszteni az adott céget. Ha belegondolunk, már iskoláskorban is keretek közé szorítanak bennünket. Feladat: Rajzoljunk egy fát. A legtöbb esetben ezt zöld lombkoronával rajzoljuk le. Mi a helyzet akkor, ha rózsaszínre rajzoljuk a lombkoronát? Sokan mondhatják, ilyen fa nincs is, hibáztunk, nem jó a rajzunk. Holott ez nem igaz, gondoljunk csak a tavaszra… Itt kezdődik a probléma, beskatulyáznak minket, holott a kreativitás, saját vélemény igazi kincs.
Miért nem vállaljuk fel véleményünket, ötleteinket? Mert félünk. Félünk, hogy ötletünk nem elég jó, ráadásul a csapat többi tagjának merőben más a véleménye egy dologgal kapcsolatban. Ha igazán jónak tartjuk ötletünket, tartsunk ki mellette, és ne szégyelljük kimondani azt.
Szerencsére ma már számos vállalat alkalmazza az ötletbörzét, vagy más néven „brainstormingot”. Ezen az ülésen mehet az ötletelés, bárki, bármilyen ötlettel előrukkolhat. A cél az, hogy mindenki merje felvállalni saját ötletét, véleményét.