Egyéni tanulási számlarendszer

Felnőttképzés

Indul a Készségek Európai Éve 2023 programsorozat, amelynek keretében elkezdődhet az egyéni tanulási számlarendszer és a mikrotanúsítványok bevezetésének kidolgozása. Ezzel új lehetőségek nyílnak a felnőttképzésben.

Magyarországon új lehetőségek nyílnak a felnőttképzések terén a mikrotanúsítványok és az egyéni tanulási számlák bevezetésével. Az uniós kezdeményezés célja, hogy a gyorsan változó munkaerőpiaci elvárásoknak megfelelően rugalmasabbá és szélesebb körben elérhetővé tegye a felnőttképzéseket – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) az MTI-vel. A közlemény szerint a tárca koordinálásával valósul meg a Készségek Európai Éve 2023 programsorozat, amelynek keretében elindulhat az egyéni tanulási számlarendszer és a mikrotanúsítványok bevezetésének kidolgozása.

Figyelemfelhívás a felnőttképzések fontosságára

Az erről szóló kormányhatározat a napokban jelent meg a Magyar Közlönyben – tették hozzá. Az egyéni tanulási számla lehetőséget nyújt a résztvevők számára, hogy pénzügyi motivációs eszközként használják, és saját képességeik fejlesztésére összpontosítsanak. Emellett hozzájárul a képzési rendszerek átláthatóságához is. A mikrotanúsítványok rendszere rövidebb ideig tartó képzéseken, kurzusokon vagy tréningeken nyújt lehetőséget a specifikus ismeretek megszerzésére. Ez a koncepció lehetővé teszi a készségek és kompetenciák célzott fejlesztését, amelyek alkalmazkodnak a gyorsan változó társadalomhoz és munkaerőpiachoz, ezzel támogatva az egész életen át tartó tanulás lehetőségét – emelték ki a közleményben. Úgy folytatták: az unió a Készségek Európai Éve 2023 programsorozattal szeretné felhívni a figyelmet a felnőttképzések fontosságára.

Növekszik a felnőttképzéseken résztvevők száma

Az Európai Bizottság kezdeményezése kiemelt prioritást élvez, hiszen a megfelelő készségek birtokában a munkavállalók szélesebb és jobb minőségű munkalehetőségekhez juthatnak, hozzájárulva a vállalatok versenyképességének növeléséhez, valamint a fenntartható gazdasági és társadalmi növekedéshez, és elősegítve a zöld és digitális átállást. A felnőttképzések népszerűsége uniós szinten is erősödik. Míg az Eurostat adatai szerint Magyarországon 2021-ben a megkérdezettek 5,9 százaléka számolt be arról, hogy a felmérést megelőző négy hétben részt vett valamilyen képzésben, addig a 2022-ben ez az arány már 7,9 százalék volt – írták. Az egyéni tanulási számla rendszerek és mikrotanúsítványok bevezetésének kidolgozása a felnőttképzési szakterület projektjeinek részeként valósulhat meg. A minisztérium közleményében felhívták a figyelmet arra: a Készségek Európai Éve 2023 programsorozathoz kapcsolódó információk elérhetők az IKK Innovatív Képzéstámogató Központ Zrt. honlapján.

Forrás: hirado.hu

További cikkek